Bohužel, pořídit si mazlíčka jen tak bez rozmyslu často skončí tím, že po krátké době pes nebo kočka skončí v útulku. Pořízení a péče o něj bývá otázkou někdy i více než 15 let. Jaké jsou nejčastější důvody, že někdo svého mazlíčka odloží?
Útulek: Nejčastější důvody umístění:
Věci jsou jinak, než si majitel myslel
Říkali jste si, že kočičce bude stačit jednou denně kapsička a čistá voda? Že malinké štěně vypustíte na zahradu nebo vezmete jednou kolem bloku? Ne. Takhle to bohužel nefunguje.
Přestože kočičí kamarády nemusíte brát ven, je potřeba se o ně pravidelně starat. Krmení, voda a pravidelné čištění kočičího záchodku je špičkou ledovce. Mladé kočičky a koťátka vyžadují dostatek pozornosti – je třeba si s nimi hrát, mazlit a zvykat je na nejrůznější situace.
Kromě krmení se od majitelů pejsků vyžaduje pravidelné venčení a chození na cvičák. Socializace je základ vztahu pes x majitel.
Najednou není na zvíře čas
Konec prázdnin nebo dlouhého volna znamená také návrat do rutiny. Odvézt děti na kroužky, včas vyřešit oběd, sehnat potřebné věci do školy, přesčasy v práci… Člověk pak řeší cokoliv, co během volna ne. A najednou je venčení, hra, celková péče o zvířátko zabírat až moc času a péče o něj může být náročnější. Tím spíš pokud jde o mládě, které se spoustu věcí teprve učí.
Finance
Občas se to zprvu nezdá, když je zvířátko ještě malé, ale jak roste, zvyšují se jeho náklady. Nejenom na jídlo, ale i veterinární ošetření nebo pamlsky.
Stačí drobná změna v rodinném rozpočtu a starat se o zvíře je mimo finanční možnosti. 🙁
Zanedbaná socializace
Volno je obecně chaotické období, takže se může stát, že se zanedbá socializace psa a učení základních povelů. A také si chlupáč může zvyknout, že je vždy někdo doma s ním. Po návratu do každodenní rutiny se začnou objevovat problémy. Separační úzkost, sousedská stížnost na štěkání psa, nebo i drobnosti jako že kočka skáče na stůl a pes si nenechá v klidu připnout vodítko. Navíc zvíře, co se nudí, může třeba i ničit věci. To vše může být nečekaný nápor na celou rodinu a domácí mazlíček se stane osinou a terčem (přinejlepším) výčitek.
Někdy se mohou i zvířata ztratit. Jak tomu zabránit, se dozvíte ZDE!
Zvíře není dárek!
Ať už komukoliv zvířátko pořídí příbuzný (který se třeba ani neporadí s rodiči), nebo se rodina sama rozhodne úříbuzného podarovat bez většího promýšlení, neštěstí je snadno na světě. Zvíře není ani vánoční dárek, ani dárek za vysvědčení a určitě to není dárek k narozeninám. Je to především živý tvor, který bude potřebovat jídlo, hračky, veterinární péči, spoustu společně stráveného času a venčení nebo čištění kočičího záchůdku – a to klidně na dalších 15-20 let.
Zvíře zkrátka kromě milujícího společníka znamená i chlupy, výdaje, řešení hlídání během dovolené a tak podobně. A na rozdíl od jiných dárků se nemůže uklidit do skříně, když se nehodí. Hlavní zodpovědnost navíc vždy budou mít dospělí, bez ohledu na to, jak moc bude dítě s péčí reálně pomáhat. Proto je důležité si být jistí, že nového člena rodiny opravdu chcete se vším všudy a promyslet, že to půjde po celý jeho život.
Jak se rozhodnout, jestli si zvířátko pořídit?
U zvířátka, které má být věrný společník na spoustu let, je zkrátka velice důležité si předem vše promyslet. Včetně toho, jak to bude probíhat nejen o prázdninách, ale i po zbytek roku. A pokud se přese všechno stane, že si někdo zvířátko nemůže nechat?
Sejděte si jako rodina a proberte:
- Chcete raději kočičku nebo pejska?
- Dobře si rozmyslete původ zvířátka
- Finance
- Hlídání během dovolené
Co dělat, když se chcete zvířete vzdát? Zvažte útulek
To nejmenší, co pro něj může udělat, je zkusit mu sám najít nový domov nebo kontaktovat organizaci na pomoc zvířatům případně útulky pro zvířata v okolí.
Žádné zvíře si nezaslouží, aby ho někdo nechal v lese nebo ho prostě jen tak vypustil ven, ať ho někdo najde a postará se.
Navíc takové jednání zdaleka nemusí dopadnout šťastným koncem. I v případě, kdy někdo nechá koťata nebo psa přímo před útulkem, se zvířatům může před nalezením něco stát.
Dát psa do útulku znamená, že se útulek dozví jaké má případné zdravotní problémy nebo na čem v chování je potřeba zapracovat, aby snáze našel domov (a totéž platí u koček).
Když už si mazlíčka někdo nemůže nebo nechce nechat, měl by mu aspoň dát tu největší šanci na šťastnou budoucnost.