Jak zabránit ztrátě psa

Zmizení pejska je noční můra nejednoho pejskaře – ať už během procházky nebo za jiných okolností. Jak zabránit ztrátě psa? V tomto článku připomeneme, jaké kroky můžete podniknout proto, aby šance na útěk mazlíčka byla co nejmenší.

Prevence ztráty mazlíčka  

Výcvik psa

Šance na útěk psa se zmenší, když vás bude poslouchat. Výchova a výcvik psa je proto jedna z nejdůležitějších věcí v rámci prevence. Naučte psa aspoň základní povely, jako je přiběhnutí na zavolání.  

Socializace

Psi často utíkají, když se něčeho leknou. Je dobré, aby si už jako štěňátko pejsek zvykal na provoz a nejrůznější situace, zvuky a vjemy, aby ho tolik neplašily. 

Na co si dále dát pozor?

  • Nenechávejte psa někde uvázaného. Ať už před obchodem nebo jinde, uvázaný pes se může uvolnit buď sám, nebo ho může někdo odnést.    
  • Kvalitní obojek nebo postroj. Obojky by měly navíc být utažené tak, aby se za ně daly strčit jen dva prsty. Jištění je důležité i z několika dalších důvodů. Kvalitní obojek můžete pořídit třeba ZDE.
  • Pevné vodítko pro psa – A navíc ho z něj nepouštějte na místech, co pejsek nezná. Z vodítka psa nikdy nepouštějte v místech, kde to neznáte vy i pes. Ani během silvestrovských oslav, a to i pokud vás poslouchá, protože při leknutí může utéct i tak. Samozřejmostí je psa nikdy z vodítka nepouštět, pokud na zavolání nepřiběhne. Samonavíjecí vodítka pro psy (hlavně pro psí neposluchy) nejsou příliš vhodná, protože učí psa tahat a při upuštění ho můžou polekat. Lepší je třeba stopovací vodítko pro psa. 
  • Dvojí jištění. Pokud pejsek neposlouchá nebo je třeba lekavý či nejistý v novém prostředí, je lepší aplikovat „dvojí jištění“. To znamená, že kromě obojku má pes i dobře padnoucí postroj na psa/kšíry pro psa. Jedno vodítko je připnuté k obojku a druhé ke kšírám, takže je pejsek držený na dvou místech najednou.  
  • Kontrola zahrady. Zkontrolujte, že v plotu nejsou díry a nikde ani není možnost se podhrabat/přeskočit plot/udělat do plotu díru.  
  • Zamykání! Ať už vstupních dveří nebo branky na zahradu. Někteří psi jsou šikovní a zvládnou si otevřít.  

Co udělat předem pro případ, že by se pes ztratil 

Existují kroky, které je vhodné předem podniknout, abyste navýšili naději na rychlé nalezení psa v případě útěku: 

  1. Označení na obojku (QR kód) – Známku s QR kódem stačí připnout na obojek pro psa a registrací/vytvořením účtu s ní pejska spojit. Takovýto QR kód na obojek se dá koupit na internetu, někdy ho můžete dostat i zdarma při čipování psa. Nálezce pak jen načte QR kód mobilem (snad každý chytrý telefon funguje i jako čtečka QR kódu) a může vás kontaktovat. Konkrétní detaily se liší podle daného typu, někdy je možné doplnit například i zdravotní problémy psa, aby s nimi nálezce počítal.  
  1. Označení na obojku (klasický způsob) – I dnes ne každý umí s chytrým telefonem. Proto je jistější, když mezi bezpečnostní opatření bude zahrnutá i klasická psí známka na obojek s telefonem na vás, nebo váš telefon bude na obojku vyšitý/napsaný nesmazatelným fixem a podobně. 
  1. Registrace čipu psa – Čipování psů je roky povinné, ale bohužel spousta lidí stále neví, že je následně čip potřeba i zaregistrovat, protože jinak vlastně neplní svou funkci a s nalezením psa nepomůže. Registrace se dělá on-line za malý poplatek (někdy je registrace čipu psa zdarma) ve vybraných registrech – bohužel neexistuje jeden centrální registr čipů psů pro celou republiku. Z registrů za nás doporučujeme například identifikace.cz nebo backhome.cz. Pokud si nevíte rady, požádejte o pomoc veterináře.  
  1. GPS lokátor – Pokud bude mít pejsek na obojku kromě psí známky i GPS, budete vždy vědět, kde se právě nachází. Takovéto GPS pro psy jsou proto skvělá další pojistka. GPS tracker vám umožní psa snadno sledovat pomocí aplikace nebo mapy v prohlížeči.  

Je dobré, aby měl pes obojek s kontaktem i na zahradě, kdyby se mu podařilo utéct z ní. 

Pokud se i přes tohle všechno pes ztratí, prohledejte okolí ztráty (a vracejte se na něj, protože se může na něj vracet pes), informujte městskou policii a městský úřad, obvolávejte útulky v okolí. Vyvěste také plakáty v okolí ztráty a nejbližších veřejných místech (zastávky hromadné dopravy apod.) – ty by kromě kontaktu na vás měly obsahovat datum ztráty, fotku psa (případně i jeho povahu) a místo a čas ztráty.

Sdílejte také příspěvek na sociálních sítích se stejnými informacemi a využijte stránky psidetektiv.cz. Nezapomeňte příspěvek na sítích aktualizovat a plakáty odstranit, až mazlíčka najdete.