Kastrace koček: Co jste možná nevěděli?

Kastrace, kastrace, kastrace. Téma, které všechny organizace na pomoc zvířatům řeší a opakují neustále. Není se co divit, když kastrace koček je asi to jediné, co může v jediném kroku změnit opravdu hodně.

O kauze Chýnov se můžete dočíst ZDE.

 

Co je to kastrace?

Kastrace kočky je chirurgický zákrok, při kterém jsou kočce či kocourovi odstraněny reprodukční orgány.

U koček jde o odstranění vaječníků a dělohy, kastrace kocoura znamená odstranění varlat.

Zvíře při operaci necítí bolest, jelikož probíhá pod anestezií. Před zákrokem nesmí kočky a kocouři alespoň 12 hodin jíst (včetně pamlsků).

Podobně jako při jiných operacích je dobré na kočky dávat po návratu domů nějakou chvíli pozor, protože plné probrání z anestézie určitou dobu trvá, stejně jako návrat ke kočičí ladnosti místo vrávoravé chůze.

Jak pečovat o kočky po kastraci by vám měl sdělit veterinář. Netrvá ale dlouho a na kočkách a kocourech není operace poznat.

Čím mladší kocourek nebo kočička je, tím rychlejší je rekonvalescence a návrat do normálu.

10 důvodů, proč je kastrace na místě

1. Protože jde o snadný krok, který pomůže jak dané kočce, tak celé kočičí populaci (kočka může mít i 3 vrhy koťat ročně).

2. Jde o prevenci zdravotních problémů (u nekastrované kočky je větší riziko rakoviny, infekcí dělohy atd.) 

3. Nekastrované kočky a kocoury může toulání a hledání partnera stát život. 

4. To, že má mít kočka před kastrací alespoň jednou koťata je MÝTUS.

5. Už i malá koťata (kolem šesti měsíců) mohou mít koťata, a kočky žijící venku mohou opakovaně rodit přesto, že jsou vysílené.

6. Každý rok spousta koťat narozených venku bez pomoci umírá v bolestech. Připomeňte si třeba příběh Wormíka, který byl „ukázkovým“ případem.

7. Kastrace stojí méně než péče o koťata.

8. Protože usmrtit koťata je trestné! 

9. Genetika je záludná a koťata nemusí mít povahu po rodičích ani nemusí zdědit jejich vzhled nebo velikost.

10. Kromě toho může kastrace někdy pomoci s chováním kočky, ve smyslu že lépe vychází s ostatními. Oproti tomu je mýtus, že kastrovaná kočka bude automaticky obézní a líná a že se výrazně změní její povaha.  

Kastrace je i způsob kontroly populací divokých koček, aby nezahltili okolí desítkami koťat ročně.

Víte, že… Kočičí antikoncepce ve skutečnosti neexistuje. Někteří veterináři antikoncepci kočkám sice předepisují avšak není pro kočky určená. Její používání vede k nádorům a zánětům. A to téměř vždy a s velkým rizikem už při prvním použití.

Kastrace je důležitá u všech koček, nejen u samic chodících ven. Proč?  

Kastrace kočky, která žije doma značně zmírní riziko nebezpečných nemocí (záněty dělohy, rakovina) a může tedy kočce výrazně prodloužit život. Bonusem je to, že kočka už nebude mrouskat, nebude mít tendenci tolik značkovat (ano, značkují i samice!). A pokud náhodou uteče ven, nevrátí se s „dárečky“.

Kocouři, kteří chodí ven možná nepřivedou koťata k vám, ale budou oplodňovat kočky v okolí, takže se nepřímo podílíte na problému s koťaty, které buď zemřou, nebo jich je moc na to, aby se o ně dalo postarat. Navíc kocouři mohou ze své přirozenosti cizí koťata přímo schválně zabíjet, aby mohli kočku sami oplodnit. Samozřejmě je možné, že vás nemine léčba infekcí z úrazů, které utrží při souboji s jinými samci. Nekonečnému toulání, které může skončit smrtí pod koly aut se vyhnete jednoduchým počinem – kocoura vykastrujete.

Proč se tedy vyhnout množení koček?

Pokud i přes všechno, co jsme již zmínili, chcete kočku nechat mít alespoň jednou koťata, připomínáme, že: 

  • porod představuje riziko pro kočku i koťata (komplikace, příliš velká koťata na přirozený porod, slabá koťata, co potřebují náročnou péči a nemusí se je podařit zachránit…) 
  • to, že kočka má mít jednou koťata, je mýtus 
  • pokud se spojí špatné geny, může se narodit kotě, které má nějaký handicap a bude potřebovat náročnější (dražší) péči 
  • pokud o koťatech přemýšlíte kvůli tomu, aby vám zůstala „malá kopie“ vašeho miláčka na dobu, až odejde za duhový most, myslete na to, že v případě komplikací můžete o mazlíčka přijít dříve než by se stalo jinak. Navíc není žádná záruka, že některé z koťat zdědí povahu rodiče. Oproti tomu v útulcích čeká spousta kočiček, které mohou mít přesně takovou povahu, jakou byste si přáli. Navíc tak dáte kočičce v nouzi domov. 

Víte, že s kastrací vaší kočičky může pomoci obec?

Cena kastrace se liší veterinář od veterináře. Pokud se vám nedaří ušetřit na to, abyste za kastraci zaplatili sami, nebo chcete řešit kastraci divokých koček (odchycení, kastrace, vrácení na místo), abyste pomohli s kontrolou kočičí populace ve svém okolí, můžete zkusit: 

  • zjistit, zda váš městský/obecní úřad nemá programy, které nabízí kastrace zdarma nebo zvýhodněně (financované městem nebo neziskovou organizací)