Aneb základní potřeba a znalosti nutné pro spokojené vrnící klubíčko.
Nejzásadnější věci, které byste ideálně měli mít ještě předtím, než si kočku přinesete domů.
Kočičí škrabadlo:
Kočičí strom, nebo aspoň nějaká menší plocha určená ke škrábání. Jde o nutnost, pokud nechcete, aby hlavním cílem drápků byl váš nábytek.
Strom je ideálnější kvůli dovádění na něm, ale jestliže na něj nemáte místo, některé prolézačky/tunely plnící tuhle část jeho funkce můžete zavěsit i na zdi nebo dveře.
Škrabadlo musí kočku udržet, jinak na něj nebude chtít lézt. Takže vyberte co nejbytelnější a nejstabilnější. Je nutné umístit škrabací plochu tam, kde se kočce bude chtít ji používat, takže jej nedávejte daleko od všeho dění v domácnosti. 🙂
Záchod pro kočky:
Existují různé druhy. Ze zakrytého záchodu nepůjde tolik ven nepříjemný odér a při hrabání se nebude tak snadno dostávat ven stelivo, ale některým kočkám nemusí vyhovovat (například pocit uvěznění, když na ni u vchodu číhá další mazlíček).
Lze také pořídit předložky před kočičí wc, které stelivo při vycházení zčásti zachytí a neroznese se pak tolik po bytě.
V ideálním případě by záchodů mělo být vždycky o jeden víc, než kolik koček máte.
Umístění: Ideálně na místě, které je pro domácnost důležité. Pokud je záchod zastrčený např. v mokrém sklepě, kam nikdy nikdo normálně nechodí, je možné, že do něj kočka nebude chtít chodit.
Pozor: lidé, zvlášť pokud mají více koček, někdy bojují se zápachem ze záchodku. Ten se dá zmírnit pravidelným čištěním, výměnou steliva, nebo třeba zajištěním více vody ve stravě .
Určitě ale u záchodku nevěšte osvěžovače, které kočka může rozkousat a ublížit si jejich obsahem.
Hračky pro kočky: Na trhu je spousta druhů hraček, vybere si každá kočička. 🙂
Pohodlné místo na ležení: Je pravda, že kočky často kočičí pelíšek ignorují, ale i tak by se v domácnosti měla nacházet místa, kam si můžou lehnout a spokojeně podřimovat, aniž by to někomu vadilo.
Misky pro kočky: Kočka by z nich měla moct pohodlně jíst a pít – tedy by měly mít velikost a provedení takové, aby o ně přitom nezaváděla fousky.
Důležité je pravidelně je čistit. Ideální je také mít vodu a jídlo na různých místech (v přírodě kočky také nepijí vodu blízko místa, kde jí) a v případě více koček i více misek najednou (aby se o zdroj vody či potravy neměly tendenci prát).
Plast coby materiál není moc vhodný (absorbuje pachy a snadno se poškrábe), lepší je nerez nebo keramika.
Kartáč: Hlavně pokud máte kočičku s delší srstí, nebo která by se z jakéhokoliv důvodu měla ideálně často česat.
Kočičí stelivo: Existují různé druhy. Např. hrudkující stelivo pro kočky umožňuje snadno vybírat utvořené hrudky. Některé druhy jsou ekologičtější, některé naopak, některé práší více, některé méně, některé lépe absorbují pachy… je zkrátka potřeba ozkoušet, co vyhovuje vaší kočce. Pokud ji stelivo bude např. tlačit do pacek, je možné, že záchod nebude chtít používat.
Přepravka: Ať už na cesty na veterinu nebo jinou přepravu, přepravka pro kočky je důležitá pro bezpečné přemisťování.
Nezapomeňte: Zabezpečení oken ochrannou sítí je také naprostý základ! O zabezpečení oken a balkónů píšeme ZDE!
Na co myslet každý den
Výměna vody: Pokud nemáte fontánku, je lepší vyměnit vodu v misce za čerstvou každý den, protože (některé) kočky nemají rády stojatou vodu.
Hra: Bez ohledu na věk je potřeba si s kočkou pořádně zahrát každý den, u koťat ideálně několikrát denně. Je to stejná nutnost, jako chodit venčit psa.
Nevíte si rady s tím, jak si hrát se svou kočkou? Klikněte ZDE a přečtěte si podrobný návod!
Čištění záchodu: Ideální je opravdu každý den. V případě, že toho nejste schopní, rozhodně se do toho pouštějte alespoň obden.
Bez průběžného čištění nikdy včas nepoznáte, že je v záchodku už moc špinavo, je tam málo steliva nebo nastal nějaký jiný problém a hlavně tak nemůžete kontrolovat zdravotní stav.
Navíc jí tím můžete zadělat na problémy, protože některé kočky pak raději drží moč po celý den a jdou na záchod jen když už vážně musí – podobně jako když se lidé vážně snaží vyhnout použití špinavého záchodu, i když už mají plný močák.
Jídlo: Kotě má mít pořád něco v misce. U dospělých koček je pak vhodné kontrolovat dávkování, aby kočička nejedla málo, ale ani moc.
Nejlepší je samozřejmě také krmivo přizpůsobit jejímu stavu – např. krmivo pro sterilizované kočky, pro seniory apod.
Nejideálnější je krmit syrovým masem, ale takové krmení vyžaduje určité znalosti a prostor pro uskladnění masa.
Pokud to nebudete krmit syrovým masem, snažte se přidávat alespoň i nějaké mokré krmivo, nebo granule namáčejte.
Vybírejte kvalitní granule a konzervy s dostatečným množstvím masa, které mají málo obilovin. Opravdu kvalitní značky krmiv bývají dražší, ale budou mít skvělý vliv na zdraví kočky.
Pití: Kočky jsou známé tím, že moc nepijí a je to tak pro ně normální, takže pokud si všimnete, že se kočka několikrát za krátkou dobu vrací k misce s vodou a dychtivě ji hltá, je něco špatně.
I tak je ale pití důležité. Jestli se vám zdá, že kočka si nesmočí jazýček v podstatě ani jednou za den, trochu jí s tím pomozte tím, že trochu vody přidáte do jídla. To je vhodné hlavně ve velkém vedru a pro kočky, které i tak vodu ignorují.
Jak se vyhnou možné dehydrataci kočky? Čtěte dále…
S čím je potřeba počítat…
Uzpůsobení bytu/domu: Kočky není radno podceňovat, takže je lepší odstranit všechny křehké a pro kočku nebezpečné věci z dosahu. Jako s dítětem, jen dítě obvykle neleze i všude po skříních a za pračku.
Ukliďte vše, co nechcete riskovat, že se zničí, i co by mohlo kočičce uškodit (např. nějaké druhy květin). Musíte si také dávat větší pozor, co děláte, a například při pauze v práci nenechávat někde jen tak jehlu, kterou kočka může spolknout.
Váš odchod z domu: Pokud kočku nechcete nechat volně potulovat po bytě/domě, zavřete ji do místnosti, kde má pohodlné místo na ležení, záchod, jídlo i pití a kde případně nemůže nic křehkého nebo nebezpečného shodit. Místnost by zároveň neměla být nepříjemná nebo vámi málo využívaná, jinak si kočka pobyt tam spojí s vaším odchodem a může být nešťastná.
Možný pokus o únik ven: Kočky jsou mrštné a když nedáváte pozor, můžou vám rychle proběhnout z domu/bytu ven. Hlídejte si tedy dveře. Venkovní prostředí je pro kočku nebezpečné a často předčasně ukončí její život. Pokud nemáte zahradu, kde byste mohli postavit malou voliéru, a připadá vám, že by se ráda podívala ven, můžete ji zkusit naučit chodit na procházky s vámi.
Funguje to podobně jako u psů, jen je potřeba speciálních kšír, protože obojky pro kočky jsou schválně dělané tak, aby se při tahu uvolnily (pro případ, že by se kočka někde zasekla), takže spoléhat čistě na vodítko není bezpečné.
Na co ještě myslet
Věci určené pro psy: POZOR! Přípravky vhodné pro psy (šampony, odblešovací přípravky, léky…) bývají často pro kočky životu nebezpečné i v malém množství.
Mléko: Kravské mléko některým kočkám sice nevadí, ale některým opravdu nedělá dobře na zažívání. Pokud chcete kočičce dopřát chuť mléka, kupte jí mléko speciálně pro kočky.
Léky neurčené pro kočky: Ať už jde o lidské nebo psí, i ty zdánlivě neškodné mohou být vysoce nebezpečné až smrtelné! (Ani léky jiné kočky ale další kočce nedávejte).
Balkon: Pokud ho máte, je to skvělá možnost, jak mohou být kočičky venku a přitom daleko od nebezpečí. Ale je potřeba ho řádně ZAJISTIT, aby naopak nebyly v nebezpečí – zasíťování balkonu je důležité, jinak se kočka snadno zraní nebo zabije pádem.
Okna na ventilačku: Větrání na ventilaci není bez ochranných mřížek k tomu určených bezpečné, kočky se v takto vzniklé mezeře mohou udusit.