Aktivní podpora zdraví mazlíčků

Snad každý, kdo má doma kočku nebo pejska, si přeje, aby byli co nejzdravější a nejspokojenější. Jak zlepšit zdraví zvířete? Jak udržovat psa zdravého? Jak udržovat kočku zdravou? Dobrá zpráva je, že existuje několik věcí, kterými můžete zdraví psa či kočky aktivně podporovat! 

Jak zlepšit zdraví zvířete?

Kvalitní strava

Ať už dáváte granule, krmíte barfem vždycky je nutné hlídat, aby nedostávalo to, co mu škodí, a naopak jídlo obsahovalo všechno, co potřebuje – živiny, vitamíny pro psy/kočky apod.

Kvalitní krmivo je prostě základ. Syrové maso pro psy nebo kočky musí být kvalitní, u granulí si pohlídejte složení (vysoký obsah masa).

Granule pro kočky nejsou ideální stravou, protože většinu vody získávají z potravy a tady jí moc není. Dobré je tedy dávat jim i kapsičky pro kočky nebo konzervy pro kočky, případně je k pití povzbuzovat jinak. Pomoct může třeba fontánka pro kočky. Granule pro psa také určitě nezaměňujte za kočičí granule a naopak, kočičky i pejsci potřebují jiné složení.   

Pravidelné návštěvy veterináře

Zvířátko může mít problémy se zuby, může ho trápit bolest kloubů, nebo se s ním může dít něco jiného, co nepoznáme. Proto jsou důležité pravidelné prohlídky u veterináře. Tu by měl chlupáč podstoupit aspoň jednou ročně spolu s přeočkováním, starší zvířátka by měla ale na prohlídku chodit dokonce jednou za půl roku.

Leontýna se našla ve velmi špatném stavu. Mimo jiné má problém i se zuby. Více o Leontýně.

Kastrace

Díky kastraci předejdete různým vážným zdravotním problémům u psů i koček (záněty dělohy, onemocnění varlat…) a výrazně se sníží riziko některých rakovin. 

Kdy kastrovat a proč se nebát ranné kastrace? Více v článku ZDE!

Dostatek pohybu

Pohyb je důležitý pro psy i kočky. U psů může jít nejen o procházky, ale i aport, výcvik psa…Každý pes je jiný, ale i když někteří potřebují pohybu víc než ostatní, celý den jen lenošit není dobré pro nikoho. Je navíc možné vymyslet i aktivitu na doma. Na kočičky se v tomhle ohledu někdy bohužel zapomíná, ale i u nich je podpora pohybu důležitá pro jejich spokojenost. S kočičkou byste si měli hrát každý den

Mentální stimulace

Když se někdo nudí, nemůže být spokojený. A když nikdy nepřijde nic nového nebo zajímavého, nuda je tu hned. Pejsky můžete třeba vzít na nová místa, naučit je nový trik, nebo jim pořídit nové hračky pro psy.

Nová hračka, krabice, šustivý papírek k honění po podlaze a podobně potěší i kočičky. Hračky pro kočky můžete i sami vyrobit. Každodenní hra s vámi navíc zabaví i mysl zvířátka, i proto je důležitá. Existují i interaktivní hračky pro kočky a interaktivní hračky pro psy, ale na hru s páníčkem nic nemá. Kočičky žijící čistě doma potřebují zpestřit dny o to víc, jakkoliv mají rutinu rády.

Péče o srst, drápky, zuby

Pejsci potřebují zastřihávat drápky, kočičky hlavně škrabadlo pro kočky. Kočičí škrabadlo jim pomůže s péčí o drápky tak, aby vám při ní nelikvidovaly nábytek. Dobré je mazlíčkům pročesávat srst, hlavně těm dlouhosrstým (a u kočiček se tím předchází bezoárům a problémům s trávením – u kratší srsti lze místo kartáče chlupy odstranit obyčejným hlazením). Kontrola a případné čištění zoubků speciálním kartáčkem a veterinární zubní pastou (nebo využívání pamlsků k tomu určených) je také dobrý nápad u psů i koček.