7 důvodů, proč není množení dobrý nápad

Díky rozmaru člověka jsou dnes plné útulky nechtěných koťátek i štěňátek. Probereme si několik důvodů, proč není dobré doma přivádět na svět další a další zvířata. Množení a utrpení může skončit.

1. Pokud nerozumíte genetice, může vést množení k velkým chybám

Bezesporu nejhorší jsou v tomto ohledu množírny, kde nikomu nezáleží na tom, kdo má s kým mladé. A pak vznikají zvířátka s nejrůznějšími zdravotními problémy.

Dobré úmysly a péče nejsou ani tak žádnou zárukou. Mýtu, že jsem kříženci a pouliční směsi zdravější než pejsci a kočičky s rodokmenem už snad nikdo nevěří…

Ten sousedovic pes Azor, který je podobný jako vaše Fifi a zdá se být na první pohled ideálním „ženichem“ může být ve skutečnosti vzdáleným příbuzným, mít skrytou vadu která se projeví až déle apod.

Nebo na fenku může být příliš velký. Každý si rád odpustí rychlý výjezd k veterináři, kde se zjistí, že velká štěňata protrhla dělohu a vy tak místo získání drobotiny ztratíte svou fenku.

Samozřejmě existuje i řada genetických vad. Některé postihují pouze vzhled, jiné mohou mít vliv na povahu. Mnoho z těchto vad je vrozených a geneticky přenosných.

2. Potomci nebudou kopie vašeho mazlíčka, takhle množení nefunguje

Častým důvodem, proč se lidé rozhodnou připustit svoji fenku nebo dovolit březost své kočce je touha mít doma jejich malou kopii, která tu po nich zůstane.

Jenže rozmnožit neznamená naklonovat. Stejně jako u lidí nic nezaručí, že mládě bude mít stejnou povahu jako jeho rodiče. Takže může podědit třeba právě jen to, co u svého mazlíčka pokládáte za nejhorší vlastnosti. A především myslete, že je nenarodí jen potomek, ale může jich být třeba 12.

3. Mít mladé nesníží riziko onemocnění

Možná jste chtěli nechat svoji Micce jedny mladé kvůli rozšířené domněnce, že se tak sníží riziko nádorových a jiných onemocnění.

Naneštěstí porod tohle nezajistí. Pokud chcete opravdu vyloučit riziko rakoviny vaječníků a dělohy a snížit pravděpodobnost rakoviny mléčné žlázy, řešením je kastrace.

4. Psi se tím neuklidní, množení není lék na výchovné problémy

Pokud hledáte nápadnici pro svého pejska, protože máte pocit, že se po tom uklidní… Musíme vás zklamat. Je to jako myslet si, že když jednou ochutnáte čokoládu, vystačí vám to do konce života.

Hledat stále nové partnerky ale rozhodně také není řešení. Kromě toho, že z potěšení vašeho Rexe budou vznikat štěňata, váš problém se tím nevyřeší, naopak. Jakmile si tohle jednou vyzkouší, nejen, že to bude chtít znovu, ale dost možná se taky bude dát těžko udržet, když nějakou hárající fenu potkáte na procházce.

5. Útulky jsou plné zvířat bez domova, která někdo namnožil

Každým mláďátkem, které přivedete na svět a najdete mu domov, snižujete šanci na nalezení domova zvířátkům v útulcích.

Navíc se nedá odhadnout, kolik mláďat se narodí a čekají vás tak starosti s hledáním majitelů pro ty, které si nenecháte.

I my máme plno psů a kočiček k adopci ZDE.

6. Samicím množení nepřináší žádné benefity ani dobrý pocit

Častým argumentem je, že mít mladé je pro zvířata přirozené.

Jenže z přirozeného rozmnožovacího cyklu koček žijících venku vzniká spousta koťat, které se nedožijí ani pár měsíců a matek vyčerpaných z neustálých porodů.

Psovité šelmy se zase v přírodě kvůli životu ve smečce nehárají tak často, jako fenky u nás doma a zdaleka ne všechny samice v nich mají mladé.

Při snaze řídit se přírodou se tak vlastně buď zapomíná na její krutost, nebo se to, jak to v ní funguje doopravdy, dokonce ignoruje.

Kočička nebo fenka v říji sice vyvádí a snaží se dostat k partnerovi, není to však znakem touhy po mladých, ale pouze projevem pudů. Nenechte ji jen kvůli tomu projít březostí a porodem, když místo toho může dál spokojeně dovádět a nemůže vám říct svoje ne.

Svoji Bětušku byste sice v průběhu březosti a po porodu opečovávali, takže by měla lepší podmínky než zvířátka v přírodě, ale plnili byste tak jen svoje přání, ne její.

Stejně tak falešnou březost nebo psychické problémy porod nevyřeší, naopak může vše ještě zhoršit.

7. Péče o březí matku, porod, kojení a starání se o vrh se může pěkně prodražit!

Pokud hodláte nakrýt svoji micinku anebo fenku, mějte na paměti, že se může spousta věcí pokazit.

Už během krytí se může vaše milovaná holčička nakazit nějakou nemocí, kvůli které může v lepším případě pouze nezabřeznout, v tom horším zemře.

Březí samička vyžaduje také zvýšený přísun krmiva a protože ji máte rádi, určitě nebudete šetřit na jeho kvalitě. Taktéž párkrát zajdete na ultrazvuk, abyste se ujistili, že je vše v nejlepším pořádku.

Není výjimkou, že samičky během březosti postihuje preeklampsie, která málokdy končí dobře.

V okamžiku, kdy dojde na porod už vznikají nemalé obavy. A ty jsou na místě. Moc často se o tom nemluví, ale hodně fen a koček během porodu umírá. Je tu velké množství rizik. Potomci jsou příliš velcí, dojde k velkému poranění a krvácení. Císař může být v krizových situacích to nejlepší řešení, jak zachránit vaši holčičku. A v tomto okamžiku si musíte připravit částku v řádech desítkách tisíc.

Pokud se vám vyhnou veškeré možné komplikace, můžete si „pogratulovat“. Teď vás čeká péče o miminka. Uklízení loužiček, hovínek, ošetřování pupíků, dokrmování bude vaše denní rutina. Štěňátka musíte doma mít celých 50 dní a koťátko má být s maminkou 84 dní, což je o měsíc více než pes. Pokud tak neučiníte, v prvé řadě porušujete zákon na ochranu zvířat proti týrání a druhak ubližujete miminku. To sice nesaje mléko, ale matka ho učí důležitým životním zkušenostem.

Miminka musí odejít se základním očkováním, odčervená a s čipem.

Podrženo sečteno máme to výdaje v poměrně vysokých částkách.