Zvíře není dárek: Nedarujte o Vánocích smutek a osamělost 

Zvíře není dárek! Proč? Sami to znáte: děti, které si pod stromeček nejvíce přejí zvířátko. Dojemná videa kolující po internetu, kde je štěňátko nebo koťátko věnováno jako vánoční překvapení a obdarovaný člověk je celý šťastný a rozněžnělý. Fotky zvířátek, které vykukují z krabice nebo na sobě mají velkou mašli a vypadají neskutečně roztomile. Kdo by při takovém pohledu neroztál a neměl chuť je pomuchlat? Jenže darováním zvířátka nedarujete jen těch pár minutek roztomilosti pod stromečkem. V tomto článku připomeneme důvody, proč darovat zvířátko není dobrý nápad. 

Obdarovaný nemusí chtít zvířátko, nebo se mu nebude líbit to od vás vybrané

Zvířátko jakéhokoliv druhu není dobrý nápad na impulzivní dárek. Už klasickou součástí Vánoc jsou i dárky, které se obdarovaným netrefí do vkusu – a útulky se každoročně nejvíce plní v lednu, kdy se takové „vánoční dárky“ vracejí.

Ta zvířátka, která v domovech zůstanou, mohou kvůli jejich nechtěné přítomnosti dostávat špatnou péči, i kdyby neúmyslně. Navíc i pokud patří obdarovaný mezi ty, kteří by se co nejlépe postarali o jakéhokoliv živého tvora čistě z lásky ke zvířatům, darujete mu tak ve skutečnosti jen nutnost starat se roky o pejska, když by raději kočičku.

Nebo mu berete sen pořídit si jednou černou-zrzavou-bílou kočičku/zvířátko s handicapem/takové, u kterého v útulku prostě pozná, že pro sebe byli stvoření.

I pokud máte pocit, že jste mysleli opravdu na všechno a že opravdu víte, jaké zvířátko by dotyčný chtěl, stále můžete zvolit špatně. 

Pokud někdo říká, že by rád zvířátko, neznamená to, že ho chce mít právě teď 

Básní vaši blízcí o pejskovi? Víte třeba dokonce i jaký typ by měli rádi doma? Zkrátka jste si jistí, že zvířátko chtějí? Ani to neznamená, že darovat ho k Vánocům je dobrý nápad.

Vzhledem k tomu, že si ho už dávno nepořídili sami, je dost dobře možné, že čekají na vhodnější okamžik a teď momentálně ho mít doma nemohou.

Je také možné, že v tom hraje role alergie někoho z domácnosti. Ostatně to, že je někdo na konkrétní zvířátko alergický, může dotyčný často zjistit až když ho má u sebe. I proto není jeho darování ideální. 

Vánoce nejsou vhodný čas na přivedení nového člena domácnosti  

Vánoce znamenají kromě jiného také stres, ruch a návštěvy. Takové prostředí není pro zvířátko vhodné, protože i bez toho si musí zvykat na nové prostředí.

Obzvláště v prvních dnech potřebuje spoustu klidu, trpělivosti a času a nepřerušovanou pozornost.

Venku navíc bývá zima, což u štěňátek znamená, že se jak lidem tak pejskům bude hůře trénovat venčení. Nezapomínejte, že se štěňátka musí učit chodit na záchod ven a to v jakémkoliv počasí. A když jim přitom bude zima, budou méně ochotná se to naučit. Samozřejmě, zvířátka si lidé mohou adoptovat i na zimu i přes tuto skutečnost, ale to je přeci jen něco jiného, než když s tím předem nepočítají.

A pokud chcete zvířátko pořídit dítěti? Ty také budou mít více času na starání se o něj a hraní si s ním třeba v létě, kdy nebudou mít školu.  

Darováním zvířátka darujete i spoustu finančních výdajů a nutnost věnovat zvířátku čas 

Zvířátka nejsou jen na jeden den, mohou žít třeba i několik desítek let. Kromě nutnosti mít na ně dost času to znamená i nezanedbatelné výdaje: jídlo, veterina, hračky, obojky, vodítka…

I pokud víte, že daný člověk má dostatek financí, neznamená to, že by je chtěl využít na péči o zvířátko. A pokud se objeví nějaká nemoc nebo problém, který bude znamenat větší výdaje za veterinární péči a který nikdo nečekal, nebude z toho dotyčný nadšený o to víc, když pořídit si ho nebyla jeho volba.

Ve všech ohledech zkrátka darováním zvířátka darujete spoustu několikaleté odpovědnosti vůči živému tvorovi, o kterou nikdo nežádal. Pokud na něco takového člověk není připravený – což v případě takového překvapení být nemůže – může být i případná radost ze zvířátka jen dočasná.  

Darováním zvířátka stavíte živého tvora na úroveň ostatních dárků 

Zvířátko je živý tvor, který se nedá jen tak jednoduše vrátit do obchodu nebo odložit na poličku v případě nevhodného dárku. Tím, že jsou jako dárky darovaná, jsou ale stavěná na stejnou úroveň jako třeba špatně vybraná knížka.

Zvláště u dětí není vhodné vyvolávat v nich dojem, že jde jen o další hračku pod stromečkem. Děti často ještě plně nechápou odpovědnost, která se zvířátkem jde ruku v ruce. Navíc se stává, že po nějaké době ztratí zájem – koneckonců, s kolika vysněnými hračkami si kdy hrály i několik měsíců později, a to po nich ani nikdo nechtěl, aby je venčily a krmily? I někteří dospělí si ale mohou zvířátko v domě představovat jinak – bez všech těch rozházených věcí, štěkotu, škrábání apod.

Pokud na to není člověk připravený a jde pro něj spíše o nepříjemnost, zvířátko ničemu nenaučí a tím se problematické chování jen navýší. To, že šlo od začátku jen o další dárek z mnoha, přitom pak u dětí i dospělých vovolává dojem, že se tedy nic neděje, když se o něj starat nebudou nebo ho dají do útulku. 

Zvláště u dětí je zvířátko od dárků důležité odlišit. Pokud dítě zvířátko opravdu moc chce a myslíte, že je už dostatečně staré na to, aby všechnu tu odpovědnost chápalo, je proto i tak lepší oddělit přivedení mazlíčka od Vánoc jako takových. I kdyby měl na něj pod stromečkem čekat „certifikát“, že po Vánocích u vás nový člen rodiny přibude. Plánujte adopci spolu s ním, učte ho, že nejde o něco, co by se mělo brát na lehkou váhu a že je nutné vše důkladně zvážit. Dítě bude moci být nadšené z vědomí, že bude brzy mít kamaráda a možnosti vybírat pro něj hračky a další věci spolu s vámi. Zároveň mezitím pochopí třeba to, že když se mu líbí nějaké velké plemeno, které potřebuje spoustu pohybu, není to dobrý důvod pořizovat si takového pejska do bytu. 

Zvíře nemusí být vhodné pro danou věkovou skupinu 

Nejde jen o děti, i pro postaršího člověka nemusí být nejlepší dostat na starost zvířátko. Možná někomu chcete pořídit společníka, aby nebyl tolik sám – ale pokud dotyčný nemá dostatek energie nebo možností se o zvířátko sám postarat, je velmi pravděpodobné, že pejsek nebo kočička během krátké doby skončí v útulku. 

Myslete na to, jak to bude fungovat po zbytek roku 

Ať už zvířátko chcete darovat dítěti nebo jen známému, během vánočního volna se může snadno zapomenout na to, že přijde doba, kdy budou muset všichni znovu do práce. Kdy bude člověk chtít odjet na dovolenou. Kdy bude potřebovat odjet na víkend nebo na pracovní cestu. Kdy bude nemocný nebo se mu opravdu nebude chtít jít ven kvůli počasí, ale pejsek se sám nevyvenčí. Spousta zvířátek, která neskončí v útulcích hned po Vánocích, se v nich objeví o pár měsíců později: v době, kdy lidem v běžném denním režimu dojde, že na péči o něj nemají dost času, už není tak roztomilé, a nezvládají ho.   

Pokud i přes předchozí body máte pocit, že zvířátko by opravdu byl ten nejlepší dárek ze všech, můžete i tak darovat v tomto smyslu lépe a bezpečně:  

Pořiďte pod stromek přepravku (případně doplněnou plyšákem ve tvaru daného zvířátka), hračky, misky a další základní potřeby podle Vašich možností. Můžete také vyrobit „poukaz“ potvrzující, že až si dotyčný sám zodpovědně vybere svoje vysněné zvířátko, uhradíte za něj adopční poplatek. Dáte tak obdarovanému impulz konečně si pořídit chlupáče, ušetříte mu některé počáteční výdaje a zároveň se nic nestane, pokud zvířátko mít právě teď nechce nebo nemůže. Přepravce nebo vodítkům totiž narozdíl od zvířátka neublíží, když hned poputují o dům dál nebo budou čekat na vhodnější okamžik někde ve skříni. 

Každé zvířátko je živý tvor, který potřebuje spoustu lásky a péče po dobu mnoha let. Jeho pořízení by nikdy nemělo být překvapení pro člověka, který má být zodpovědný za jeho život a štěstí.