Možná jste i vy sami už někdy při procházce narazili na pejska, který měl na sobě nebo na vodítku žlutou stužku, mašličku, šátek, vestu nebo jinou ozdobu. Třebaže se může stát, že jde opravdu jen o ozdobu v barvě, která se páníčkovi líbí, žlutá stužka je označení, které má svůj význam.
A protože může opravdu plnit svůj účel hlavně v případě, kdy o něm ví co nejvíce lidí, chceme vás o něm informovat i v tomto článku.
Žlutá barva = prosím, drž se ode mě dál
To je to hlavní, co byste si měli z těchto řádků zapamatovat. Označení žlutou stužkou je původně švédský projekt, který se už dostal i k nám do České republiky s názvem Žlutá stužka = prosím, potřebuji prostor, ale zatím je stále spousta lidí, kteří ho neznají.
Páníček nebo panička pejska se s pomocí žluté barvy snaží dát okolí jasně najevo, že chlupáč potřebuje mít při venčení svůj klid. Myslí přitom nejen na pohodlí svého mazlíčka, ale i na ostatní. Rozhodně to však automaticky neznamená, že by byl pejsek nějak nebezpečný svému okolí! Každý občas potřebuje mít svůj prostor a u našich čtyřnohých přátel tomu není jinak.
Důvodů může být mnoho:
- pejsek je po operaci a potřebuje mít jen klidné procházky
- zachráněný pejsek z množírny se teprve nejistě učí běžné psí věci
- pejsek je plachý
- pejsek je nejistý kvůli slepotě, hluchotě nebo nějaké stresující události se kterou se musí vyrovnat
- pejsek je ve výcviku
- fenka se hárá…
Ať je důvod jakýkoliv, pejsek zkrátka potřebuje prostor, ať už od ostatních psů nebo od lidí. Některé šátky a další ozdoby mají přímo na sobě napsáno, že chlupáč potřebuje mít svůj klid (nejspíš právě proto, že o významu žluté barvy jako takové stále spousta lidí neví), ale abyste takový nápis mohli přečíst, už musíte být u pejska blízko a tak je právě žlutá barva to hlavní. Jde právě o možnost dát signál už z dálky, aby se okolí mohlo v klidu přizpůsobit a mít dostatek času se zvířátku vyhnout.
Žlutá stužka: Na některé možné otázky odpovídá už původní švédská stránka
Žluté označení dává majitelům možnost informovat ostatní, že jejich pes potřebuje prostor, díky čemuž mají jejich mazlíčci lepší šanci překonat své problémy, jde vlastně o další způsob péče o své zvířátko.
Žlutá předchází nedorozuměním, dává páníčkovi a jeho pejskovi více prostoru nebo času na to, aby se přesunuli dál od lidí a zvířat, umožňuje jít na trénink postupně, což vede i k lepšímu pokroku v tréninku, ulehčuje život pejskům, kteří dočasně nebo dlouhodobě potřebují mít větší odstup od lidí nebo ostatních zvířat, je jasně viditelná i na dálku, snadno se používá, funguje mezinárodně, a něco ve žluté barvě se může pořídit nebo vyrobit snadno a levně.
Žluté označení zároveň rozhodně neznamená, že by majitel přestal být odpovědný za to, co jeho mazlíček dělá, ať už ostatní o významu označení ví nebo ne.
Tvůrci programu zároveň souhlasí s tím, že by psi měli interagovat s ostatními přátelskými psy, protože je to pro ně prospěšné, ale stužka pomáhá v tom, aby majitel mohl zvolit, se kterými zvířátky se jeho pejsek bude zdravit, protože nejlépe ví, kdy ho to nerozhodí. Zároveň žlutá barva rozhodně nenahrazuje náhubek, který musí mít agresivní psi! Pro takové psy projekt vlastně ani není určený a pokud nějaký pes kouše nebo vyjíždí na ostatní, musí mít na veřejnosti náhubek – a i když použití žluté barvy nikdo nikomu nezakazuje, správný postup u takových psů je kontrola u veterináře, že za jejich agresivitu nemůže zdravotní stav, a pak se poradit s někým, kdo pomůže s tréninkem.
Když vidím se žlutou stužkou: Co mám dělat?
Buďte ohleduplní! Mnoho majitelů pejsků se při procházce rádo na chvíli zastaví, aby se jejich mazlíček pozdravil s jiným, prohodili pár slov s majitelem a pak se s dobrým pocitem vydali dál.
A jak už jsme psali, i tvůrci programu souhlasí s tím, že kontakt s dalšími pejsky je prospěšný. Ale tomu tak je pouze v případě, že to žádnému ze zúčastněných není nepříjemné. Ideálně byste se měli vždy majitele nejprve zeptat, jestli kontakt nevadí, a dávat pozor, aby váš pejsek toho druhého příliš neobtěžoval, ale v případě, kdy je pejsek označený žlutou barvou, je nejlepší reakce nechat ho zkrátka být.
Nemusíte hned přecházet na druhou stranu silnice, jen zkrátka brát ohledy a vyhnout se pejskovi sami, případně i s vlastním pejskem, když ho máte u sebe a dávat pozor i na to, aby ho nechtěly pohladit děti (i k tomu by měly svolení dostat ostatně vždy, protože nikdy nemůžete vědět, jestli by to pejskovi nebo majitelovi z nějakého důvodu nevadilo!).
Je žlutá stužka pro agresivní psy?
Jak už jsme psali, žluté označení není pro agresivní psy, ale to neznamená, že by se mělo ignorovat. Snažte se nebrat si osobně, že musíte dítěti vysvětlit, že nemůže k pejskovi blíž, že si ho sami nemůžete pohladit nebo že váš pejsek se s ním nemůže pozdravit.
Ano, váš mazlíček může být největší zlatíčko pod sluncem, přátelský a zkrátka perfektní, ale na nutnosti držet se dál to nic nemění. Představte si to z druhé strany – venčíte svého vyjukaného pejska, děláte všechno proto, aby procházka proběhla v klidu a nic ho v jeho stavu zbytečně nestresovalo, a najednou se k němu začne řítit jiný pes, od kterého ani jeden nevíte, co čekat. Jistě byste byli rádi, kdyby si ho páníček místo toho raději držel u sebe.
I hodný pes může ze stresu vyjet nebo i kousnout.
Žlutě označení pejsci potřebují pomoc okolí, která nic nestojí. Berte při procházkách ohledy na ostatní pejskaře i pejsky a postupně se klidně může stát, že se váš chlupáč skamarádí třeba i s původně plachým tvorečkem.
A pokud chcete pomoci víc než jen respektováním potřeby větší vzdálenosti, můžete šířit povědomí o žlutém označování mezi svými přáteli, pomocí tohoto článku.