ŠTĚKÁNÍ: Co tím chce pes říct?

Jak odnaučit psa štěkat a výt? 

Tuto otázku si často pokládá spousta pejskařů. Samozřejmě, štěkání a vytí je pro psi přirozený způsob komunikace a snad žádný milovník pejsků by jim je nechtěl úplně upírat.

Jenže když je toho více, než je únosná míra, vzniká problém. Procházky nejsou pohodové, pes ruší klid doma a hlavně sousedy, což vede k nepříjemným konfliktům.

Někdy se dokonce stane, že se majitel psa vzdá právě proto, že jeho přílišné štěkání sousedům vadí, nebo je celkově problém nechat ho i jen chvíli doma samotného! I pokud byste se z takového důvodu svého chlupáče nikdy nevzdali, řešit stížnosti sousedů nebo si jen nemoct sám užít chvíli klidu rozhodně není příjemné.

V tomto článku si tak probereme důvody, proč psi mohou štěkat a výt, i jak je možné obojí omezit na únosnou míru.  

Důvod, proč pes štěká a vyje 

Jako vlastně u všeho, i v tomto případě je nejprve zapotřebí vědět, proč pes vlastně štěká nebo vyje, abychom podle toho mohli dále postupovat. Možné důvody jsou:  

  1. Něco chci – někteří psi štěkají proto, aby dali znát, že něco chtějí, ať už že mají žízeň, hlad, nebo si jen chtějí hrát. Pokud pejsek štěká právě z takového důvodu, zaměřte se na to, abyste ho naučili říct si o to jinak. Chce vás upozornit, že chce dolít vodu? Ať čeká u misky. Chce na procházku? Ať se posadí u dveří.  
  1. Vidím kamaráda – psi štěkají na ostatní psi, když si chtějí hrát a to je naprosto normální a přirozené. Jde tedy jen o to hlídat podle nás únosnou mez a případně pejska utišit, když štěká až moc. 
  1. Jsem doma sám – to je jeden z nejčastějších důvodů, proto si ho také níže probereme důkladněji.  
  1. Cítím hrozbu – psi často štěkají nebo vyjí proto, aby nás varovali – když se jim něco nezdá, vnímají, že kolem domu někdo jde atd. Jsme pro ně vůdci smečky, proto nás informují a vyzývají, abychom hrozbu prošetřili. Koneckonců, některá plemena byla i vysloveně šlechtěná, aby hlídali majetek páníčků. Na místě tedy není se za to na pejska jen zlobit a vynadat mu, navíc by to ani nic nevyřešilo. Nechte psa zaštěkat nebo zavýt coby varování, prozkoumejte situaci (například tím, že se podíváte kukátkem, jestli není někdo za dveřmi) a pak ho povelem utište, když bude jasné, že se nic neděje.  
  1. Mám radost – ano, štěkot je přirozený projev, když má pejsek radost, například při hře, nebo když se jde s páníčkem ven. Opět tedy platí, že je zapotřebí ho krotit jen, když je ho příliš.  
  1. Nudím se – jeden z důvodů, proč pejsek vyje nebo štěká, může být ten, že se jednoduše nudí. Tuhle část tedy nejlépe vyřešíte tím, že si s ním budete více hrát.  
  1. Něco jsem slyšel – tohle nejspíš každý zná. Ozve se siréna nebo vytí jiného psa a váš chlupáč začne výt. Taková reakce na nějaký takhle důrazný zvuk je přirozená, takže pokud jindy pejsek neštěká a nevyje, není potřeba to příliš řešit. 
  1. Volám k sobě ostatní – vytím se pejskové také mohou pokoušet přivolat ostatní členy své smečky, tedy i vás. S tím nejspíš souvisí vytí, když je chlupáč doma sám. 
  1. Něco mě bolí – pejskové mohou výt i proto, že jim z nějakého důvodu není dobře. Pokud se právě nestalo něco, co by takovou možnost vysvětlovalo (například že jste svému chlupáčovi nechtěně šlápli na packu), a nepřipadá vám, že by mohl výt z jiného důvodu, raději ho tedy prohlédněte. 

Jak odnaučit psa štěkat a výt doma 

Nejčastější problém se štěkáním a vytím bývá proto, že pejsek nezvládá být doma sám. Pokud má vyloženě separační úzkost, je zapotřebí něco dělat i přímo s ní, stejně jako když se doma vyčůrá nebo zanechá stolici jen v případě, když je doma o samotě (a není tam nechaný moc dlouho na to, aby to jen neměl šanci udržet). Ale pokud je problém pouze štěkot nebo vytí, můžete zkusit několik kroků, kterými ho to odnaučit:  

  1. Unavte ho – Pokud pejska utaháte pořádnou procházkou nebo hrou, než odejdete, nebude ho vědomí, že je doma sám, tak tísnit. Stejně tak bude méně pravděpodobné, že bude štěkat a výt v noci, pokud je váš problém spíše v tomto. Než přejdete k dalším bodům, ujistěte se, že tuhle zásadní věc máte splněnou. Často je to to nejúčinnější řešení, protože spousta psů o samotě štěká nebo vyje jen proto, že mají moc energie nebo se nudí. Zaměstnejte tedy jeho tělo i mozek. Pokud je pejsek utahaný a vydováděný a přesto štěká, pokračujte s dalšími kroky.  
  1. Zkuste při odchodu nechat puštěné rádio nebo televizi, aby doma nebylo jen ticho a i bez vás slyšel známé lidské zvuky. 
  1. Dejte mu nějaké hračky, které jsou náročnější a zabaví ho, než se vrátíte.  
  1. Nechte v jeho dosahu nějaký nepraný kus oblečení nasáklý pachem někoho z rodiny. Známá vůně ho může uklidnit.  
  1. Nepřehánějte to s loučením. Pejsek nerozumí všem vašim slovům, takže konejšivé dlouhé loučení a ujišťování, že nebudete pryč dlouho, má přesně opačný efekt: pejsek znejistí, protože se evidentně něco děje.  
  1. Pokud má pes v budoucnu spát venku, zvykejte ho na to jen postupně a nejprve ho nechte spát uvnitř. Jinak může v noci venku štěkat proto, že se cítí moc odloučený od vás uvnitř.  
  1. Naučte ho povel ticho, nebo nějaký podobný. Zkrátka, vyberte si slovo či gesto, které budete používat, když se má pejsek ztišit. Je důležité používat jeden povel a ne ho měnit, protože pokud byste jednou řekli ticho, podruhé přestaň nebo jiné obdoby, tak by to nemělo efekt. Pejsek se musí naučit jedno slovo a na to slyšet. Naučíte ho to třeba tak, že kdykoliv začne štěkat, nějak odvedete jeho pozornost, například nějakým hlukem, a pak bez křiku, ale důrazně řeknete ticho. Když pes přestane štěkat, pochválíte ho a odměníte. Další postup je také opatrně mu při štěkání přidržet u čenichu pamlsek a pokud to pejska zarazí a přestane štěkat, opět říct důrazně povel ticho a odměnit ho.  

A pokud pejsek štěká opravdu často, můžete zkusit i počkat na chvíli, kdy štěkat přestane, a v tu chvíli mu dát pamlsek. Může si tak po nějaké době uvědomit, že být potichu je výhodnější. Lze také zkusit nejprve naučit pejska povel štěkej (když začne štěkat, dejte mu pamlsek s vyřčením vybraného povelu pro štěkot a opakujte to tak často, než se pejsek naučí na povel štěkat). Někdy díky tomu bývá snazší naučit pejska povel pro ticho. Dejte chlupáčovi povel pro zaštěkání a když přestane štěkat, použijte povel pro ticho spolu s odměnou. Naučit pejska povely vyžaduje spoustu trpělivosti a času, ale mohou být velice nápomocné při snaze pejska rychle utišit. Navíc s možností použít slovo pro ticho se lépe pejska učí neštěkat třeba na sousedy procházející kolem zahrady. Je dobré také pejska naučit poslechnout na první povel, pokud ho totiž budete opakovat, dokud neposlechne, nebude napoprvé poslouchat ani v budoucnu. Nic se přece nestalo, když vás to nechal opakovat a nereagoval, tak proč by to měl řešit?   

  1. Nekřičte – Pokud pejsek štěká ve vaší přítomnosti, dejte povel k tichu rázně, ale bez křiku. Křik může navýšit úzkost a situaci zhoršit. Navíc pes to může pochopit tak, že štěkáte taky, a jelikož jste se přidali, začít štěkat o to víc a hlasitěji. Rozhodně pejska ani nebijte či jinak netrestejte, tím jen posílíte strach a tak i hlasité projevy. Trest následující několik hodin poté, co zlobil, se mine účinkem o to víc, jelikož pes už ani nebude vědět, o co šlo.  
  1. Pokud vás pejsek nenechá odejít ani na krátkou vzdálenost, aniž by vyváděl, zkuste ho naučit také povel zůstaň. Jakmile na něj začne slyšet, můžete ho využít k tréninku toho, že se budete vzdalovat – nejprve jen trochu, na pár metrů, teprve pak tak, aby vás pes jen slyšel, ale už neviděl. Postupujte pomalu a odměňujte, když pejsek po povelu zůstane na místě. Neměl by si ale tento povel spojovat s vaším odchodem, jen s tím, že nebudete přímo u něj, proto to trénujte v bytě. Jakmile se díky povelu dostanete až za dveře, opět jen pomalu prodlužujte dobu, kdy jste pryč. Je potřeba, abyste odešli jen na tak dlouho, dokud pes nezačne vyvádět, i kdyby šlo o vteřiny. Než pak znovu odejdete, hrou nebo jinou zábavou můžete nejprve pejska uklidnit, ale dejte pozor na to, aby vaše reakce po návratu nebral jako utěšování a že se mu vytí nebo štěkot vyplatil, protože jste se vrátili jen kvůli tomu. Sledujte, jak dlouho psovi trvá, než začne vyvádět, a podle toho se zařiďte. Jen pomalu prodlužujte čas a vzdálenost, kdy nejste s ním. Postupně pak dojdete do bodu, kdy pejsek zvládne být doma sám i v rámci hodin a to často může znamenat, že už zvládne i třeba váš pobyt v práci.   
  1. Pokud pejsek štěká, když je doma sám, je kromě tréninku krátkých chvílí bez páníčka potřeba i to, aby v jiných chvílích sám nebyl, když je na to zvyklý. Pes musí být nejprve sám jen tak dlouho, aby nezačal cítit stres a úzkost, jinak by trénink nemusel dobře zabrat. Na druhou stranu je ale potřeba i během vaší přítomnosti pejska učit menší závislosti na vás, třeba tak, že mu dočasně nedovolíte vedle vás spát.  
  1. Pořídit dalšího pejska může pomoci jen někdy – to když byl ten, který vyje, na společníka v podobě psa nebo kočky zvyklý a přišel o něj. Může pak o samotě štěkat a výt právě proto, že u sebe nemá kamaráda a je to pro něj nová zkušenost. Stejně tak pokud máte doma i kočku a oba chlupáči spolu dobře vychází, může pomoci nechat je při odchodu ve své blízkosti. Rozhodně ale nepořizujte další zvířátko jen pro snahu zabránit štěkání z osamění, pokud pejsek býval celou dobu jedináček, nový pes by se totiž mohl nežádoucí vytí a štěkání naučit od toho původního a jen byste to pak museli odnaučovat oba.  
  1. Existují obojky napuštěné uklidňujícími feromony, ale ty případně raději pořizujte až po konzultaci s veterinářem nebo jiným odborníkem. Elektrické obojky však nedoporučujeme, obzvlášť ne na dlouhodobé řešení. I pokud jde o typ, který by pejskovi neměl nijak ubližovat, situaci ve skutečnosti neřeší, pouze vyšlou nepříjemnou vibraci, která pejska ve štěkání či vytí zarazí. Pes má tak tohle nutkání dál, což rozhodně není ideální situace.    

Jak odnaučit psa štěkat venku  

Ani štěkání venku není vždycky žádoucí. Psi můžou štěkat na ostatní psi, když si chtějí hrát, ale i na procházející lidi nebo třeba projíždějící kola nebo auta. A lekat lidi, které se psem míjíte, není ideální. Navíc ne vždy jde o hravou náladu, někdy bezdůvodným štěkáním na lidi a zvířata kolem sebe dává pejsek najevo svoji úzkost. Co s tím?  

  1. Zvykejte ho na rušivé situace – Pokud třeba štěká na lidi probíhající kolem vás, poproste někoho, ať běhá sem a tam a přitom vás míjí. U toho psa učte se ztišit a odměňujte ho, když poslechne a nebude štěkat. To platí nejen v případech, kdy pes příliš štěká na procházce, ale i pokud je až moc hlasitý na zahradě, kdykoliv kolem někdo projde nebo projede. Pokud žijete někde, kde není moc ruchu, raději pejska zvykejte na takovéto rušivé situace postupně namísto toho, abyste ho rovnou při procházce vystavovali rušné silnici.  
  1. Zabavte ho během procházky – Když nebude vnímat jen věci a lidi, na které obvykle štěká, bude snazší zajistit, aby neštěkal. Pokud je to tedy možné, odvádějte jeho pozornost třeba míčkem nebo klackem. Případně můžete použít i pamlsky. 
  1. I tady platí naučit pejska povel ticho (možné postupy naleznete výše u řešení štěkání doma). 

Pokud žádný z těchto kroků nepomůže, nikdy není pozdě vzít pejska na nějaký výcvik poslušnosti nebo využít rady psího psychologa, například z psichologie. Ale nezapomeňte, že výcvik může nějakou chvíli zabrat, od pár dnů až třeba po několik týdnů.