Šanta kočičí: Jak ji vysadit a k čemu je dobrá 

Šanta kočičí: Pokud máte doma kočku, nejspíš jste o ní už někdy slyšeli. Jde o bylinku, kterou většina koček miluje. A není těžké ji vypěstovat i doma! 

Šanta kočičí rozkvetlá, je to krásnou dekorací zahrady.

Šanta a kočky 

Šanta je známá kočičí „droga“, ale její používání kočkám neškodí. Přivádí kočky do extáze. Můžou za to látky obsažené v listech šanty, díky kterým jsou kočky v sedmém nebi. To se projevuje tím, že kočka energicky lítá z místa na místo, je hravější, nebo jen omámeně zírá do prázdna. Konkrétní reakce se liší kočka od kočky. Záplava štěstí trvá kolem 15 minut a pak trvá několik hodin, než může zapůsobit znovu. 

Pozor byste měli dávat na to, že – třebaže vzácně – některé kočky na šantu reagují tím, že jsou během jejího vlivu agresivní. Není třeba se toho ale nějak bát, vliv šanty po chvíli vyprchá a jako by se nic nestalo. Jen je to důvod proč šantu poprvé u kočičky zkoušet dál od dalších koček, než zjistíte, jak konkrétně tahle malá šelmička na bylinku reaguje. U koček s agresivní reakcí je však přeci jen lepší jim šantu znovu nedávat. 

Také je dobré zmínit, že ne všechny kočky na šantu reagují, některé nechává chladné. Jde hlavně o malá koťata, co ještě pohlavně nedospěla, ale i s některými dospělými kočkami a kocoury nic nedělá.  

Kočka šantu nebo věci jí naplněné může kousat, lízat, otírat se o ně, ale taky třeba přetáčet se, slintat, mňoukat a podobně.  

K čemu je šanta dobrá? 

  • možnost uklidnění kočky při cestě na dovolenou nebo při cestování 
  • zpestření rutiny, odměna 
  • nácvik dobrého chování – například, šanta kočku přiláká ke škrabadlu a podporuje jeho používání  

Kočky navíc většinou nechají šantu být, když už jí pro teď mají dost, a předávkování v podstatě není možné. Kromě toho a vzácné agresivní reakce se nezdá, že by měla nějaké negativní vedlejší účinky, ani se postupně nezvyšuje dávka, které kočka musí být vystavena, aby na ni působila.

Stejná dávka stále působí stejně, a pokud nevyprchá vůně z hračky, kočka na šantu může přestat reagovat buď proto, že zestárne, nebo že se s ní setkává moc často. Je proto lepší jí šantu dávat jednou za pár týdnů, čistě proto, aby jste o její účinky nepřišli.     

Šanta kočičí pěstování  

Pěstování šanty je jednoduché, a to uvnitř i venku. Potřebuje jen hodně vody a sluníčka. Základem je tedy vybrat vhodné místo (okno kde je hodně světla, nebo slunci vystavené místo na zahradě). Dobré je vědět, že se šíří šlahouny, takže potřebuje hodně prostoru a zároveň jí bez omezení můžete mít víc než jste chtěli. Na okně je z těchto důvodů lepší truhlík než květináč a na zahradě omezte její šíření v nějaké nádobě, pokud ji nechcete mít všude. 

Pěstovat šantu můžete ze semínek, nebo sehnat přímo malou rostlinku (tu stačí dát na pár dní do sklenice s vodou, než se zasadí). Dejte jen pozor na to, že šant je několik druhů a u koček vyvolává reakci šanta kočičí. Stává se totiž, že si někdo koupí šantu, která není ta správná, a pak si mylně myslí, že jeho kočka na šantu nereaguje. Vzhledem ke způsobu, jakým se šanta šíří, stačí i malá rostlinka a bude z ní hodně šanty (tedy za předpokladu, že se k ní kočka nedostane než poporoste a nezničí ji). 

Doma šantu můžete mít celoročně, stačí jen zastřihávat listy, podobně jako u jiných bylinek. Pokud ji vysadíte venku, nejlepší je udělat to na jaře a sklidit natě na začátku léta. Nezapomeňte ji alespoň obden zalévat. Co se týče půdy, nejlepší je lehká a propustná, dobře odvádějící vodu. 

Šanta je trvalka a české zimy zvládá, takže i na zahradě se bude se správnou péči vracet každý rok. Navíc odhání například komáry a naopak přitahuje motýly a včely – a kočky. 🙂 Pokud se rozhodnete mít ji na zahradě, připravte se proto na to, že budete mít kočičí návštěvy.  

Použití 

Látky, které kočky přitahují, má šanta v listech – a čerstvá působí silněji než sušená. Ničemu ale nevadí ani když ji po pěstování na zahradě sklidíte a dáte usušit. To můžete udělat buď v sušičce na bylinky, nebo šantu ve svazečcích zavěsit na suchém, chladném temném místě. Usušené listy pak můžete po jednom odtrhávat, ale čím déle před použitím je necháte nerozdrolené, tím déle zůstanou „čerstvé“. 

Šantu můžete přímo nasypat na místa, kam chcete kočku nalákat, nebo jimi naplnit nějakou hračku – třeba zašít ji do kousku látky.  

Jelikož šanta časem ztrácí své vlastnosti, sušenou je lepší skladovat v mrazáku, hračky se šantou pak zase v uzavřené nádobě (když do nádoby přidáte další šantu, může dokonce hračka znovu nasát vůni). Hračky před použitím můžete promnout v prstech a pomoct tak s uvolněním vůně. 

Pokud nechcete šantu sami pěstovat, můžete hračky se šantou i zakoupit. Často ale nejsou tolik účinné, protože někteří výrobci šantu s něčím mísí a není pak tak silná. Existují také spreje s vůní šanty, kterými se dají například navonět vyčichlé hračky, ale míra jejich účinnosti je různá.