Proč se pes honí za ocasem?

Možná jste si vybavili film s Vlastou Burianem, který v něm psa točícího se za ocasem sledoval, možná jste při takové činnosti viděli svého psa anebo vás tahle otázka napadla jen tak náhodou. Ať už si ji pokládáte z jakéhokoliv důvodu, tento článek vám odpoví na to, proč se pes honí za ocasem.

Vtipné, roztomilé nebo problém?

To se nedá jednoznačně říct, protože důvodů, proč se pes honí za ocasem je hodně. Podle toho může jít o něco nevinného nebo naopak o něco, co je potřeba řešit. Jaké důvody tedy pro nahánění vlastního ocasu pes může mít?  

  1. Má ucpané anální žlázky – Pejsek se honí za ocasem, zapáchá a „sáňkuje“ po zemi? Pak je možné, že na vině jsou ucpané anální žlázky. Ty mohou být pro pejsky bolestivé a je potřeba je řešit – a zároveň začít s prevencí, aby se neobjevovaly tak často. Psi mohou mít problém se žlázkami sice vrozený, ale často vznikají kvůli zácpě, nedostatku pohybu, špatné stravě apod. a to vše se dá do budoucna nějak ovlivnit. Na řešení současných ucpaných žlázek je pak rozhodně lepší vyhledat veterináře a nedělat to sami, aby zbytečně nedošlo k následným komplikacím. 
  1. Baví ho to – Někteří psi, obzvlášť když to nedělají příliš často, si honí vlastní ocásek zkrátka proto, že je to baví. Z toho důvodu takové jednání můžeme nejčastěji sledovat u energických štěňátek. 
  1. Nudí se – To je jeden z nejčastějších důvodů. Pejsek, který nemá během dne dostatek aktivity a s čím nebo kým si hrát, může vybíjet energii právě tímhle způsobem. Stejně jako lidem, i pejskům zkrátka nesvědčí, když jsou stále jen sami doma. Narozdíl od nás navíc nemají seriály a hry, takže se místo toho mohou snažit zabavit právě naháněním vlastní oháňky. 
  1. Má psychický nebo zdravotní problém Nejen lidé mohou mít kompulzivní poruchy či cítit úzkost a stres, pejsky to může potkat taky. To se pak může projevovat právě i honěním vlastního ocásku. Důvody mohou být různé, například že byl pejsek vězněný, týraný, nebo trpí traumatem či separační úzkostí a je tedy hlavně zapotřebí vyřešit příčinu jako takovou. Honěním ocásku se pak pejsek vlastně uklidňuje. 

Může ale také jít o zdravotní problém, například epilepsii nebo jiné neurologické onemocnění. I s epilepsií může pejsek žít dlouho a spokojeně, je ale potřeba se poradit s veterinářem.

  1. Povzbuzujeme ho k tomu – Pokud se pejsek začne točit za ocáskem, například jako štěňátko, a nám to připadá vtipné a se smíchem ho sledujeme, vlastně ho tím povzbuzujeme, aby v tom pokračoval. Ví, že tím získá naši pozornost a tak s tím i později začíná vždy, když chce, abychom si ho všímali.
  1. Je z něčeho nadšený – Někteří pejskové se honí za ocáskem, když je něco nadchne, například že se páníček vrátil domů, nebo se miska plní něčím dobrým.

Je také pravda, že některá plemena, například Německý ovčák nebo teriér, mají zvyk honit se za ocasem více, než jiní psi. 

Jak postupovat? 

Občasné honění se za ocasem je u pejsků normální. Pokud si však všimnete, že váš pejsek se za ocasem honí viditelně častěji, než dříve, nebo to dokonce dříve nedělal a teď ano, je lepší s ním pro jistotu zajít k veterináři. To platí tím spíš, když si pejsek ocas chytá a okusuje. Obojí totiž může značit nějaký zdravotní problém.  

Pokud je důvodem znuděnost pejska, je řešení jasné: pejsek potřebuje více zabavit. Tedy chodit s ním častěji ven, pořídit nové hračky pro chvíle o samotě, více si s ním hrát apod. Pokud to kvůli práci nestíháte, je dobré zkusit se domluvit alespoň s někým jiným, kdo by se mu přes den sem tam věnoval.  

Jestliže je na vině zlozvyk, nepodporujte ho. Jakmile se pejsek začne točit za ocasem, udělejte nějaký hluk, abyste ho tím zarazili, a pak odveďte jeho pozornost například hrou. V případě, že jde opravdu o zlozvyk, by se ho tak pejsek měl zanedlouho zbavit. Pokud si však právě oním důvodem nejste jistí, návštěva veterináře nic nezkazí.