Proč psi žerou trávu? Známe odpověď!

Možná jste si už i vy u svého pejska všimli, že se někdy chová tak trochu jako ovečka a spásá trávu. Samo o sobě vás to nemusí nijak znepokojovat.

Proč psi žerou trávu? Pojďme se na to podívat! 

První pomoc při podráždění žaludku

Sníst a následně vyzvracet trávu se zdá jako evolučně výhodné řešení, jak se zbavit nevhodného obsahu žaludku. Zkrátka, když pes sežere něco, co mu neudělalo dobře, instinktivně sní trávu, která mu pomůže škodlivou věc vyzvracet.

Někteří lidé mají za to, že pes žere trávu při podráždění žaludku i v případě, kdy na vině není nevhodné jídlo.

Pokud se pes snaží vyzvracet, většinou trávu hltá bez kousání. Jestliže váš chlupáč snědl trávu, vyzvracel se a dál jí a chová se normálně, nejspíš šlo všechno podle plánu.

Zpozornět byste měli, pokud trávu hltá a opakovaně zvrací, nebo se naopak jen o zvracení marně pokouší. V takovém případě raději vyhledejte veterináře.      

Chybějící živiny v potravě

Další důvod související se zažíváním. Pokud pes nemá v krmivu dostatek toho, co potřebuje, může to dohánět právě trávou. Doplňuje si tak chybějící vitamíny, minerály a vlákninu. V takovém případě psi obvykle jí trávu pravidelně, nespěchají u toho a nezvrací.     

Má na ni zkrátka chuť

Některým pejskům tráva prostě a jednoduše chutná. Mnozí z nich ji tak jí hlavně na jaře a v létě, vrhají se k ní, když je orosená, nebo si vybírají tu obecně nejlákavější.

V takovém případě nejde o špatné krmení nebo zažívací problémy chlupáč ji bere prostě jako lahůdku.

Jíst trávu není samo o sobě pro pejsky nijak škodlivé, důležité ale je hlídat, jak často a jak hltavě to dělají. Případně zkontrolovat jejich jídelníček a tělesnou kondici.

Pokud ale svého pejska trávu jíst necháte, měli byste si dát pozor na to, jakou: Nedovolte mu vrhat se na jakékoliv stéblo při procházce! Chemicky ošetřené trávníky totiž nejsou k jídlu vůbec vhodné.

Nejideálnější je tedy nechat pejska trávu zobat jen u vás na zahradě, kde si na to dáte pozor. Na většině přípravků k péči o trávník se uvádí, zda jsou bezpečné pro domácí zvířata nebo ne a je tedy snadné poskytnout pejskovi tento gurmánský zážitek bez vedlejších účinků.