To, že psi pojídají výkaly, ať už svoje, kočičí, nebo všemožné jiné, je mezi jejich majiteli často probírané téma. Nejen, že je to nechutné, jde i o to, že taková činnost může ukazovat na nějaký problém, nebo právě k němu vést.
Pokud tedy váš pejsek jí výkaly, je vhodné řešit proč a jak tomu zabránit. Nezapomeňte přitom na to, že nemusíte mít kočku jen u sebe doma, hlavně na venkově se dá spousta kočičího trusu najít i jen tak na zahradě.
Proč by psi neměli pojídat výkaly
Možná si říkáte, co je to za otázku, když není jediný důvod, proč by měli. Opravdu, oproti králíkům nebo morčatům, u kterých je pojídání výkalů velice důležité pro zdraví, psi žádnou takovou oprávněnou potřebu nemají.
Touto částí článku chceme jen zdůraznit, proč je tahle psí činnost nejen nevábná, ale i škodlivá. Hrozí totiž riziko přenosu infekčních onemocnění nebo parazitů (například tasemnice nebo škrkavky), proto je také u psů, co výkaly pojídají, důležité častěji odčervovat.
Možný je však také přenos tetanu, pokud jde například o štěně, co má právě kvůli měnícímu se chrupu narušené dásně a pozře koňský trus.
U štěňat pohybujících se kolem koní je z toho důvodu o to důležitější je včas očkovat
Je vůbec nějaká chvíle, kdy je v psím životě pojídání výkalů normální? Kupodivu ano. Jak fenky, tak kočky totiž pojídají výkaly svých mláďat kvůli dávnému instinktu lépe zakrýt pach zranitelných novorozenců, aby je predátor v doupěti nenalezl tak snadno.
Kromě tohoto případu je ale potřeba nad psím požíráním exkrementů nemávnout rukou, obzvlášť, pokud to pes dělá často.
Co konkrétně psa k požírání výkalů vede není zcela jasné, možných důvodů je ale několik:
- Nevhodná strava – pokud obvyklá psí strava obsahuje málo vitamínů, bílkovin, vlákniny nebo dalších složek, může se pes snažit nahradit scházející složky právě pojídáním exkrementů. To je navíc pozorovatelné u všech psovitých šelem a vzniká v době, kdy je málo potravy, což tento závěr ještě více potvrzuje.
- Chutná mu to/zajímá ho to – psi zkrátka mají jiné chuťové a pachové preference než my. To je ostatně důvod, proč jsou v něčem pro nás nechutném schopní se i vyválet. Mají zkrátka rádi věci, co vydávají silný pach. A například kočičí strava způsobuje, že psovi kočičí trus hodně voní.
- Geny – i ty mohou být zčásti na vině. Nejde jen o instinkt odklidit výkaly mláďat po porodu, který psi zdědili po předcích. Starší členové smečky mohou mít tendence výkaly pojídat proto, aby se ti mladší nenakazili parazity, co v nich jsou.
- Snaží se tím zabavit – pokud je pejsek doma dlouho sám a nudí se, pojídání výkalů může být jeden ze způsobů, jak se snaží zahnat nudu.
- Zdravotní příčiny – někdy k pojídání může vést i zdravotní stav psa, například cukrovka nebo problémy se štítnou žlázou.
- Psychologické příčiny – pokud pejsek žije izolovaně, nebo naopak se spoustu dalších psů na malém prostoru, může ho to přivést k pojídání exkrementů. Dalším důvodem ale může být i snaha získat si tím vaši pozornost, pokud si ho jinak nevšímáte. Možný původce je také úzkost nebo stres. A u psů, kteří jsou týraní nebo trestaní za to, když se vykálí, kde nemají, může pojídání exkrementů vzniknout coby snaha vyhnout se dalšímu trestu.
- Naučené chování – pokud pejsek vidí, jak jiný pes požírá výkaly, může se to od něj naučit sám.
Co dělat, pokud váš pes pojídá exkrementy?
- Poraďte se s veterinářem, aby bylo jasné, že důvodem není zdravotní problém.
- Přemístění kočičího záchůdku – pokud váš pes pojídá kočičí výkaly, zabraňte mu v tom. Přemístěte kočičí záchůdek tak, aby se k němu nedostal (vaše kočka, co tak bude mít na vykonávání potřeby klid, vám také poděkuje). Můžete například záchůdek umístit někam více do výšky, nebo místnost s ním přehradit nějakou zábranou, kterou přeleze jen kočka. Pomoci může i obstarat záchůdek s krytem, do kterého bude obzvlášť pro větší psy obtížné se dostat. Záchůdek pak také častěji čistěte, aby tam psa nic nelákalo. Někteří radí i to, že pokud trus posypete například pepřem, psa tím odradíte od dalšího pojídání.
- Uklízejte výkaly co nejdříve – nejenom ty kočičí, ale i ty, co zanechá pes samotný, pokud má tendenci požírat vlastní exkrementy. A pokud víte, že pes na výkaly často a opakovaně naráží na konkrétních místech, zabraňte mu v přístupu k nim.
- Úprava krmiva – pokud pes pojídá exkrementy proto, že mu ve stravě něco chybí, právě změna krmiva by ho mohla přimět se tohoto zlozvyku zbavit.
- Náhrada – jestliže psa láká pro něj aromatická vůně a chuť, můžete mu zkusit místy dát třeba kousek syrečku, abyste ho tím odvykli od požírání výkalů. Pokud to dělá z nudy, nebo touhy prozkoumávat, můžete mu pořídit hračky, ze kterých bude muset dolovat dobroty.
- Dostatečná fyzická aktivita – jestliže psa zabavíte, bude alespoň trochu snazší ho zlozvyku odnaučit. Také se tím dá předejít tomu, aby si nějaké zlozvyky vůbec osvojil.
Je potřeba psa za pojídání exkrementů sice netrestat, ale zároveň ho to nenechat dělat bez snahy tento zlozvyk nějak vyřešit. Obvzlášť proto, že jde často jen o projev nějakého jiného problému.