Proč nepřijímáme nasbíraná víčka 

 Přestože určitě platí, že si ceníme jakékoliv pomoci a daru (už jen proto, že to znamená touhu člověka pomoci zvířátkům a to se vždycky počítá), je pravda, že ne všechny dary jsou vhodné. Přesně to platí i u víček od pet lahví. Třebaže se dávno ví, že komukoliv pomáhat právě sbíráním víček není v žádném ohledu výhodné, mnoho lidí ve sběru v dobré víře pokračuje. A jakkoliv si vážíme úmyslu, v tomto článku osvětlíme, proč konkrétně my víčka nepřijímáme.  

Jedno víčko neváží téměř nic. To znamená, že na jeden kilogram jsou jich potřeba celé stovky, za které přitom sběrna dá méně než deset korun (nejobvyklejší cena je 5 Kč). Při dodání přímo zpracovateli (kvůli neefektivitě je ale i stále méně výkupen, co víčka přijímají) může být cena vyšší, ale opět ne o moc. Znamená to tedy, že za několik kilogramů víček se získá pár desítek korun. Výkupní cena se navíc pravidelně snižuje. Samozřejmě stále platí, že žádná darovaná částka není malá. Ale manipulovat s pytlem nebo několika pytli pro vyplacení takovéto částky znamená vynaložený čas, prostor a energie, které mohou být využité daleko lépe. A to i za předpokladu, že bychom nejprve na odvoz nasbíraly několik pytlů najednou, aby to alespoň trochu vše vyvážilo. Znamenalo by to totiž nutné zabrání skladovacích prostorů pytli, než k tomu dojde.  

Víčka jsou vyráběné z trochu jiného plastu než zbytek pet lahví. Tento plast má vyšší výkupní cenu než samotné pet lahve a recykluje se trochu jiným způsobem, proto nejspíš tato iniciativa sběru víček kdysi vůbec započala. Ale vyplacená částka se nevyplatí v porovnání s jejich manipulací. A co se ekologie týče? I tady je neideálnější víčka dávat do kontejneru na plasty spolu se zbytkem lahve, protože lahve se mají sešlapávat, aby v kontejneru nezabíraly tolik prostoru. Znovu našroubovaná víčka následně zabrání, aby se lahve znovu nafoukly. Navíc třídící linka víčka pro samostatnou recyklaci bez problému oddělí, není to tedy tak, že by při vhození do jednotného kontejneru vyšel tento materiál nazmar.  

Sběr co největšího počtu víček nemá nic společného s ekologickým chováním obecně. Vyvolává totiž pocit, že nákupem plastové lahve kvůli víčku se dělá dobrý skutek a podporuje tak jejich spotřebu v době, kdy je potřeba plasty omezovat. Ekologicky je výhodnější naopak jednu lahev používat častěji a za ušetřené peníze můžete darovat větší částku. Pokud ale dáte víčko stranou, celá lahev je najednou k ničemu. Navíc jestliže si nekoupíte pet lahev a ušetřené peníze odešlete na charitu, vyjde to lépe, než kdybyste nasbírali tisíce víček a utratili desítky tisíc za nápoje. Sbírání víček tedy není vhodné nejen pro ekologii, ale navíc jde v porovnání s jinými možnostmi pomoci o neefektivní činnost.   

Samozřejmě, většina lidí nejspíš naštěstí nekupuje lahve jen proto, že chtějí darovat víčka z nich. Pokud jde opravdu jen o vedlejší produkt nákupu, který by nastal tak jako tak, mohou víčka i takto minimálně někomu pomoci, což je důvod, proč se jich ti, kteří je od lidí sbírají, zastávají. Minimálně v našem případě by ale prostředky a čas vynaložené na prodej víček dost možná i vyrovnaly získaný obnos. Budeme je tedy raději věnovat na péči o zvířátka a další potřebné věci. Děkujeme za pochopení.