Pískací hračky: 3 důvody proč je psi milují

Pokud jste majitelem psího společníka nebo společnice, nejspíš víte, že pískací hračky jsou jedny z těch, co psy většinou nejvíce zaujmou.

3 důvody proč psi milují pískací hračky? 

  1. Instinkt lovce – to je závěr, ke kterému dochází většina lidí. Hračky obvykle mívají velikost ideální kořisti a pískavé zvuky také mohou znít jako zvuk lapeného zvířete. Nebojte se, neznamená to, že by snad váš přítulný mazlíček myslel, že jde o živého tvora a měl tím pádem tendence takhle automaticky jednat i s jinými drobnými zvířátky. Pravděpodobně si uvědomuje, že hračka není živá, ale instinkty jsou zkrátka instinkty. Ostatně hra s takovou hračkou je tím pádem zároveň ideální právě na vybití takovýchto základních pudů. To, že hračka zastává roli kořisti, je také důvod, proč ji psi často nakonec zničí. 
  2. Lákavé zvuky coby odměna – i samotný zvuk okamžitě po skousnutí hračky může být důvodem, proč se hračka chlupáčům líbí. Narozdíl od jiných hraček totiž pískací hračka nějak na hraní „reaguje“. Pes hned po skousnutí slyší zvuk, který ho vlastně odměňuje za aktivitu, takže cítí příjemný pocit uspokojení, což ho motivuje hrát si dál. 
  3. Kousání – pískací hračky jsou ze samotné podstaty uzpůsobené ke kousání, což pejsci samo o sobě milují. (Tip: různí psi mají raději různé kousací hračky, vyzkoušejte tedy, jestli bude ten váš upřednostňovat hračky gumové nebo plyšové. Při výběru berte v potaz stáří a typ psa, pokud je pejsek například starší a má sklony k problémům se zuby, je lepší hračka měkčího typu). 

Co když můj pes nemá pískací hračky rád?  

Každé zvířátko je jiné, stejně jako každý člověk. Pokud váš pejsek raději upřednostňuje jiné typy hraček než ty pískací, není se čeho bát. Určitě to neznamená, že by s pejskem bylo něco v nepořádku, ať už co se duševního nebo tělesného zdraví týče.  

Na co si dát pozor 

Předtím, než dáte zvířátku jakoukoliv hračku, si zkontrolujte, zda je pro něj vhodná a není nějak poškozená. To platí pro všechny hračky!

U hraček pískacích nebo vydávajících jakýkoliv zvuk ale bývá riziko ještě větší. V případě levnějších hraček, hlavně těch, co nebyly vyrobené přímo pro psy, totiž hrozí zranění nebo spolknutí pískátka. Hračky uzpůsobené pro psy jsou vyrobené tak, aby právě tomu bránily, přesto je ale lepší i ty pravidelně kontrolovat.  

Hlasitý pískavý zvuk nám lidem připadá nepříjemný, obzvlášť pokud se ozývá právě ve chvíli, kdy si na chvíli sedneme k odpočinku. Spousta psů ho ale má ráda a pokud se rozhodneme jim takové hračky z nějakého důvodu nedopřát, rozhodně bychom jim to měli vynahradit alespoň jiným typem hraní.