Nikdy nenechávejte zvíře v autě!💥

V dobré víře si po cestě z výletu chcete skočit do obchodu s tím, že psa necháte v autě? Důkladně si to rozmyslete a přečtěte si náš článek. 

Štěně dobermana v autě, PetHeroes z.s.

Proč nenechat psa v autě?

Opravdu nikdy nenechávejte mazlíčka v autě, pokud nebude dál samostatně běžet klimatizace. 

Otevřená okénka nestačí, stejně tak jako postavit auto do stínu (slunce se může po chvíli posunout). I pokud myslíte, že budete pryč jen pár minutek, nikdy nevíte, jestli vás něco neplánovaně nezdrží a hlavně i takto krátká doba stačí k tomu, aby v autě vzniklo nesnesitelné, život ohrožující horko! Velmi rychle dochází k dehydrataci a zvířata pak upadají do šoku. A to celé během několika mála minut…

Co dělat, když vidím zvíře zavřené v autě?

Možná se teď ptáte, co dělat, když uvidíte zvíře zavřené v cizím autě? Rozbíjení okénka je protiprávní, vyjma případů, kdy jsou naplněny zákonné podmínky krajní nouze (dle ustanovení § 28 zákona č. 40/2009 Sb., trestního zákoníku)

Laik ale bude těžko soudit, jestli zvíře uvnitř je právě v tuto chvíli v ohrožení života a že jde o naplnění zákonné podmínky, čemuž rozbití okna není protiprávním jednáním.

Pokud máte jistotu, že zvíře jinak uhyne nebo bude vážně poškozené jeho zdraví, je třeba zachovat správný postup, abyste se vyhnuli právním následkům a i v tom případě je možné, že budete muset uhradit škodu majiteli auta, nebo jít k soudu. 

Právně musí být při záchraně zvířete splněné: 

  • Jste si jistí, že je ohroženo zdraví nebo život zvířete (pro laika je těžké dokázat, že bylo zvíře opravdu v ohrožení života)
  • Nebezpečí nelze odvrátit jinak – již jste využili všechny jiné možnosti (počkat na majitele, snažit se majitele najít, zavolat policii). 

Jaký je optimální postup? 

UPOZORNĚNÍ: Ani při dodržení veškerého postupu není jisté, že na vás majitelem auta nebude podané trestní oznámení.

Pokud tedy uvidíte zvíře, co je v horku zavřené v autě, snažte se nejprve najít nějaké svědky (ideálně aby to celé někdo i točil na mobil). Snažte se hlasitým voláním sehnat majitele. Pokud nikdo nereaguje a zvířeti se zhrošuje pohledově stav zkuste, jestli nejsou otevřené dveře. 

Jestliže je auto před obchodem, pokuste se najít majitele tam. Jde-li o větší obchoďák, zapište si poznávací značku, typ a barvu auta a poproste na informacích, aby několikrát rozhlasem urgentně zavolali výzvu, aby se majitel kvůli zvířeti vrátil k vozu. 

A bezpodmínečně zavolejte policii! 

Pokud to neuděláte, než se pustíte do zachraňování, budete mít právě u policie malér zcela určitě. 

Mějte svědky: někoho, kdo vše točí. Pakliže se majitel stále nenašel a policie nepřijela, pokud jste si opravdu jistí, že zvíře jinak uhyne teprve poté je možné, že při rozbití okénka opravdu bude naplněna podstata Krajní nouze a nepůjde tak o protiprávní jednání. 

UPOZORNĚNÍ: Ani při dodržení veškerého postupu není jisté, že na vás majitelem auta nebude podané trestní oznámení.

I tak ale musíte dbát, abyste při rozbíjení okénka nenapáchali větší škodu než je nutné (např. nesnažit se okno rozbít třeba kamenem, co může nejen způsobit větší škodu, ale také ublížit zvířeti). 

Ideální je mít speciální nástroj přímo určený na rozbíjení okének aut (např. ResQMe, který se dá připevnit na klíče). Následně se pusťte do první pomoci při přehřátí a znovu zavolejte policii a zároveň veterináře i Krajskou veterinární správu. 

UPOZORNĚNÍ: Ani při dodržení veškerého postupu není jisté, že na vás majitelem auta nebude podané trestní oznámení.