Kočka škrábe nábytek: Co s tím mám dělat?

Kočka škrábe nábytek, pohroma, kterou si nikdo nepřeje. Lidem je to samozřejmě nepříjemné, obzvlášť, když bydlí v podnájmu. Tenhle kočičí cíl jim zrovna nepatří, takže kromě zničeného vybavení ho museli ještě i platit.

Jenže co s tím, pokud jste udělali základ — pořídili jste kočce škrabadlo a ona na něj vůbec nechodi?

V tomto článku si společně probereme důvody, proč kočka nábytek škrábe, i možné postupy boje proti chlupatým kazisvětům. 🙂  

Kočka škrábe nábytek – je to přirozené, ale…

Kočky a nutnost škrábat jdou ruku v ruce a správný majitel kočky to ví. Proto je prvním zásadním krokem pro zabránění likvidace nábytku i pro spokojenost kočky to, že jí poskytnete místo, kde může nutkání škrábat vybít.

Možnost obrousit si drápky je pro kočky důležitá, ostří si je tak a zbavují se tím starých vrstev drápků.

Škrábání je ale důležité i z dalších důvodů:

Kočka se při něm protahuje, zkouší vysunování a zasunování drápků a hlavně si tím značí svoje teritorium. Což neplatí jen vizuálně – viditelně oškrábanou plochou – kočka totiž při škrábání také na místě zanechává svůj pach, který jiná zvířata a hlavně další kočky dobře vnímají.  

Moje kočka škrábe nábytek, ačkoliv jsem ji koupil škrabadlo

Spousta koček miluje, když může vylézt do velké výšky – tak proč někdy dává přednost nízkému gauči před vysokým škrabadlem? Typ škrabadla totiž není všechno.

Pokud je umístěné někde daleko od všeho dění, kočka k němu tak často nezavítá. Jsou to sice tvorové, co mají rádi i chvíli soukromí, ale stejně jako u záchodků platí, že lepší je umístění, na kterém můžou škrabadlo použít a přitom nebýt zas tak daleko od zbytku domácnosti, když právě nechtějí.

Vy nemusíte ze škrabadla hned dělat hlavní středobod celé místnosti, ale mějte ho třeba v obývacím pokoji, jestli v něm trávíte společně hodně času. Dobrá taktika bývá i umístění u okna, pokud je to možné, aby při pobytu na škrabadle mohla kočka zároveň sledovat dění venku a bylo tak pro ni lákavější.

A pak si zkuste uvědomit, proč kočka vůbec škrábe právě konkrétní kus nábytku. Většinou bývá důvodem to, že jde o něco, co vy sami hodně používáte a máte rádi. Je na nich váš pach, který říká, že je daná věc vaše.

A kočka chce všechno v domě, hlavně ty důležité věci, vlastnit taky – takže si je začne označovat zase tím, že vytáhne drápky.  

Možné řešení:

Na kočku neplatí tresty, těmi jen prohloubíte špatné chování a pokazíte vztah mezi vámi. Stejně tak ale neporozumí žádnému NE bez toho, abyste jí poskytly nějakou alternativu. Kočka škrábe tenhle nábytek, protože je důležitý a stejně tak je proto důležité místo, na kterém je. Často tedy pomáhá přesunout škrabadlo těsně vedle škrábaného nábytku – nebo vedle něj přidat další škrabací plochu, pokud by se tam nevešlo. Dejte kočce najevo, že gauč sice škrábat nesmí, ale hned vedle něj je ideální terč, který je koneckonců i lepší. 

Špatný stav nebo typ škrabadla  

Škrabadlo nedrží pořádně při sobě, není dost pevné a kýve se, kdykoliv na něj kočka skočí? Nedivte se, že ho nechce používat, vám by to nejspíš také nebylo příjemné.

Dalším důvodem, proč škrabadlo nesklízí úspěch, ale může být i to, že se vaší kočce zkrátka netrefilo do vkusu. Každá kočka je unikát a tak i každé bude vyhovovat jiný typ škrábací plochy – sisal, kůra, karton… někdy může záležet i na tom, jakým směrem je lano určené ke škrábání omotané.

Tím ale typy škrabadel nekončí. Většina lidí si nejspíš představí kočičí strom, na kterém je škrábací plocha vertikálně. Existují ale i škrabadla, kde je svisle, nebo čistě horizontálně.

Jestli máte doma klubíčko, které je zvyklé mít plochu škrabadla třeba pod sebou, nebo by mu takový typ více vyhovoval, ani ten nejkrásnější kočičí strom na nejlepším místě zkrátka nemůže sklidit Mourkův obdiv.  

Možné řešení:

Zkuste škrabadlo přesunout, rozmístit jich po domě víc, nebo zkusit nové typy. Nemusíte hned vše kupovat, stačí něco vyrobit nebo improvizovat. Když vám například kočka, co si nevšímá škrabadla, s nadšením roztrhá karton položený na zemi, stojí za to prozkoumat možnosti horizontálních škrábacích ploch.  

Kočka škrábe nábytek: Netrestat, ale lákat!

Jak už jsme zmínili, potrestáním kýženého výsledku nikdy nedosáhnete. Daleko více funguje pozitivní motivace. Používejte škrabadlo při hraní, navádějte na něj lovenou hračku. Dejte na něj šantu. Postříkejte ho feromony. Položte na něj tričko s vaším pachem. Dejte na něj pamlsek. Zkrátka, nalákejte na něj svoji kočku – a když už na něm bude, začne ho i používat místo vašeho nábytku.