Nejspíš každý majitel psa ví, že hrát si se svým mazlíčkem je pro oba velice prospěšné. Možná jste ale také už slyšeli názor, že konkrétně přetahování se psem je ve skutečnosti pro psy škodlivá. Jak to tedy vlastně je?
Proč mají někteří za to, že je přetahování se psem škodlivé?
Někteří lidé varují, že takovýto typ hry v psovi probouzí problematické chování. Psi se totiž přirozeně o věci přetahují mezi sebou, jako to dělali i jejich předci, a jde o jeden ze způsobů, jak se vůči druhému psovi prosazují a dávají mu najevo, že to oni tu velí. Právě to vede některé lidi k závěru, že pokud necháme psa při přetahované vyhrát, bude mít pocit, že má nad námi navrch.
Pravdou však je, že hru s člověkem pejsek vnímá jinak než přetahování s dalším psem. Existují navíc dokonce i vědecké studie, co dokazují, že když si na přetahování hrají pejsci s páníčkem, agresivní chování to v nich neprobouzí a nemá to vliv ani na zmíněné dominantní chování. Je ale pravda, že pokud je pes sám o sobě nevychovaný, může ho hra nevhodně více vydráždit. Při uvažování nad tím, jestli si tak s pejskem hrát, je tedy zapotřebí vzít v potaz jeho povahu a stav.
Dalším důvodem možné nevhodnosti přetahování je škodlivost hry pro psa samotného, což se stává v případě, kdy si páníček na přetahovanou hraje nevhodným způsobem a škodí tak psí páteři a tělu obecně (například klasický obrázek, kdy pes za hračku v podstatě visí). Varování před takovým hraním je samozřejmě na místě, ale při správném postupu může být hra na přetahovanou naopak dokonce i prospěšná.
Přetahování se je pro pejsky přirozené (simulují tím trhání s kořistí a odtrhávání masa od kosti), takže je lepší naučit se hrát si na přetahovanou bezpečně, namísto toho, abychom jim to zakazovali.
Výhody přetahování se psem
Hra na přetahovanou může pejskovi pomoci se zvládáním impulzivního chování, jako je tahání za vodítko nebo to, že po vás skáče, zvýšit jeho sebedůvěru a prohloubit pouto mezi vámi. Kromě toho ho hrou, stejně jako jinými hrami, mentálně zabavíte, procvičíte jeho tělo a vybijete nahromaděnou energii.
Když se budete střídat v tom, kdo „vyhrál“ a necháte toho úspěchu střídavě dosáhnout i svého pejska, utužíte tak vzájemné pouto a naučíte ho, že je zábava s vámi trávit čas. Pejsek pak může s hračkou odběhnout, ale při správném postupu se s ní sám vrátí, protože ví, že jen tak si budete hrát dál a snažit se ji jenom schovat a nevrátit není taková zábava. To, že jsou v rámci téhle hry jasná pravidla a svým způsobem spolupracujete, může některým pejskům dokonce dodat větší sebedůvěru a pomoci jim v případě rozrušení vnímat hlavně vás a ne okolí, ze kterého jsou nervózní.
Jedna z hlavních věcí při hře na přetahovanou navíc je naučit pejska, aby hračku pustil, když to po něm chceme a aby v klidu čekal, než mu ji sami dáme. Tím se učí kontrolovat svoje nutkání okamžitě impulzivně udělat to, co sám chce, což je výhoda i v běžném životě mimo hru.
Jak přetahovanou správně hrát?
Každá dvojice páníčka a psa musí sama přijít na způsob, jaký konkrétně jim nejvíce vyhovuje (co se týče toho, jak pejska na hru nalákáme atd.). Přesto je ale pár věcí, které by správná hra na přetahovanou měla dodržet:
- Jedno tahání za hračku by mělo být vždy krátké, v rámci několika vteřin. Ta se pak opakují jen párkrát v rámci jedné hry, aby se pejsek naučil, že hra vždy trvá zhruba stejnou dobu.
- Pejsek by se měl naučit povel pro to, aby hračku pustil (ideálně před hrou samotnou, jinak alespoň co nejdříve).
- Hračka by měla být spíše delší, aby méně hrozilo, že pes omylem skousne vaši ruku a vyrobená z materiálu šetrného k jeho zubům a dásním. Přetahování s klackem se vyhněte, pokud nechcete riskovat návštěvu veterináře.
- Když pejsek s hračkou odběhne, nežeňte se za ním. V opačném případě by se mohl více zatvrdit, že vám ji nedá a učit se vás neposlouchat. Musí pochopit, že po získání hračky hra končí, pokud ji nepřinese zpátky k vám.
- Abyste se vyhnuli nějakému zranění, rozhodně za hračku tahejte jen lehce a krátkou dobu, tím spíš, když jde o štěňátka nebo staré psy. Hraní se úplně vyhněte, pokud má pejsek momentálně nějaké zranění.
- Netahejte pejska za hračku do vzduchu, ani ho nenuťte se nepřirozeně natáčet, snažte se, aby měl vždy páteř v přirozené poloze. Jinými slovy, nestůjte, ale běžte na úroveň psa. Jde o to nevyvíjet na jeho tělo a páteř nepřirozené napětí.
- Sílu přetahování nechte na psovi.
- Vy musíte být ten, kdo řídí, jak dlouho a s čím se hraje. Stanovte jasná pravidla, jinak pes nebude respektovat, že už si nehrajete, nebo bude zkoušet hrát na přetahovanou třeba s vodítkem venku.
- Pokud se pes moc rozparádí, ukončete hru hned. Stejně tak i dodržujte dané pauzy, aby se nevymkla z rukou. Je normální, že pes při hře na přetahovanou vrčí, ale nesmí se rozdovádět až moc.
Přetahovaná ale i tak není pro všechny pejsky, některé zkrátka ani nebude bavit. Nejčastěji se přetahovaná zamlouvá nejvíce energickým plemenům. Pokud má ale váš pejsek sklony k agresivitě, raději se přetahované vyhněte. To samé platí o nemocných psech a také o štěňatech, protože jinak byste mohli negativně ovlivnit vývoj jejich čelisti. V případě, že se i tak rozhodnete se štěňátkem hrát, je zapotřebí to dělat ještě o moc opatrněji než s dospělým psem, protože jejich zuby se snadno poškodí.
A jestliže je potřeba nejprve pejska motivovat ke hře samotné, protože o hračku nejeví zájem, je dobré zkusit, jaký typ hračky má nejraději (co se materiálu apod. týče) a nadšeně s ní nejprve sami různě hýbat a snažit se v něm zájem projevit. Jako všechny hračky by pak i ty na přetahování neměly být jen tak pohozené mimo hru – v případě těch přetahovacích tím zabráníte i tomu, aby o ně pejsek ztratil zájem.