Otázka jestli je lepší kočka nebo pes je stará skoro jako lidstvo samo. 🙂
A jelikož jste otevřeli tento článek, nejspíš právě přemýšlíte o tom samém. Pokud máte obě zvířátka v oblibě, ale nemůžete mít doma oba mazlíčky najednou, nejlepší bude si důkladně probrat, co je u kterého ze zvířátek potřeba zařídit i co můžete čekat od spolubydlení s nimi.
Jdeme na to…
Rozhodně si nepořizujte jakékoliv zvířátko, pokud nejste připravení na roky závazku, radostí, ale i starostí a také finančních výdajů.
Nejprve si tedy buďte jistí, že máte na zvířátko dost času, financí a prostoru. Že nikomu v domácnosti nebude vadit. A pokud byste museli svůj život pro nového člena rodiny více přizpůsobit, ujasněte si, zda jste ochotní to udělat.
Pejsek: Je ten pravý?
Pejsky si obvykle vybírají lidé, kteří jsou spíše extroverti, ale rozhodně to není pravidlo.
Když si pořídíte pejska, musíte počítat s tím, že zkrátka budete muset chodit ven kvůli venčení a to několikrát denně, v zimě, v dešti, i když budete nemocní. S tím souvisí i nutnost sbírat po nich nadílku.
Venčení se vyhnete jen tehdy, když máte zahradu, na které se chlupáč může sám proběhnout a vám postačí otevřít dveře. Většina pejsků pobyt venku miluje, takže jsou vhodnější pro ty, co nechtějí trávit většinu volného času doma.
Pokud rádi chodíte na výlety, je lepší mít pejska než kočičku.
Pes bez správného výcviku může pes o samotě doma štěkat a výt, což může vadit sousedům.
Někteří psi také mají tendence vyválet se v čemkoliv smradlavém co vidí a taky pojídat cizí či svoje exkrementy.
Každé zvířátko je jiné, ale psi oproti kočkám obvykle bývají poslušnější (ale je potřeba je vychovat a vycvičit, což stojí čas i peníze!) a více závislí na člověku.
Psi bývají psi obecně velice společenští a přátelští. Vzhledem k tomu všemu pes obvykle vyžaduje pozornost majitele častěji než kočka a zároveň lépe snáší změny a cestování, dokud jsou jeho lidé s ním. O to horší ale pro ně bývá dlouhá samota.
Pro ty, co jsou většinu času mimo domov a nemůžou si vzít s sebou zvířátko, pejsek nejspíš není ideální volba.
Ti, co rádi cestují a chtějí se na cesty vydávat i se svým mazlíčkem, nebo chtějí mít důvod chodit na procházky ven, by ale pejska coby parťáka mohli ocenit.
Je kočička správnou volbou?
Kočky obecně bývají častější u více introvertních lidí, ale opět to není pravidlo. Je ale pravda, že pokud jste spíše doma, kočička je pro vás nejspíš vhodnější.
Zároveň této malé šelmičce nebude tolik vadit, když budete dlouho v práci, takže vaše nepřítomnost pro ně nebude tolik závažná jako u pejska. Vzhledem k možnosti vykonávat potřebu doma ani nebudete muset řešit venčení v případě přesčasů. Na druhou stranu ale počítejte s nelibou nutností čistit záchůdek alespoň jednou denně.
Vzhledem k tomu, že se domácí kočička „venčí“ sama doma do záchudku je možné ji občas nechat samotnou na víkend doma. Nezapomeňte ji nachystat dostatek vody a krmiva. 🙂
Rozhodně to ale neznamená, že byste mohli kočičku nechávat neustále celé dny samotnou! I kočky si mohou vyvinout separační úzkost, potřebují zabavit hrou, aby nestrádaly.
Díky absenci vytí a štěkání nebudou kočky rušit klid vašich sousedů, což je rozhodně výhoda. Na druhou stranu ale mají kočky větší tendence rušit klid vašeho nábytku, než psi. Škrabadlo, do kterého můžou beztrestně zabořit drápky, je základ.
Ale pokud nebude umístěné na pro kočky vhodné pozici nebo kočku alespoň trochu nenaučíte slušnému chování, může se stejně tak pustit třeba do koberce nebo gauče.
Stále ale kočka může, na rozdíl od psů, skákat na stůl a na kuchyň, pokud jí to hned nezatrhnete, žaluzie jí můžou připadat jako skvělá hračka/překážka bránící dívání se z okna, takže „si ji odstraním sama“ a stejně tak pro kočky bývá zábavné shazovat věci. K tomu přidejte potřebu počítat doma s umístěním již zmíněného škrabadla, ale také záchůdku.
Kočky navíc obvykle milují pobyt ve výškách, takže pokud jim už samotné škrabadlo neumožňuje odpočívat vysoko nad zemí, bylo by vhodné, aby si tuhle potřebu mohly naplnit jinak.
Kočky také mají komplikovanější povahu než psi, to že je jedna mazlivá, neznamená že bude i druhá.
Rozhodně to tedy neznamená, že kočička, která se nechá maximálně párkrát pohladit vás má méně ráda než ta, co vám hodiny vrní na klíně. Jen je potřeba s možností méně tulivé parťačky či parťáka počítat a zahrnout to i do svého výběru budoucího člena rodiny. Vzhledem ke své teritorialitě je většina kočiček také navyklá na místo, kde žijí, a nový člen domácnosti, stěhování, nebo jen důraznější přesun nábytku, zkrátka všechny větší změny můžou být brané negativně a kočky stresovat. Mají zkrátka rády svůj klid.
Právě svým způsobem větší odtažitost a komplikovanost koček oproti psům je to, co některé lidi odrazuje – jiným se ale právě tohle na nich líbí, protože to berou tak, že jejich náklonnost má o to větší význam. Nebo proto, že sami oceňují mít svůj vlastní prostor a soužití s kočkou je tak pro ně nejideálnější.
Pejsek a kočička – věci, na které musíte myslet
Ať už si vyberete pejska nebo kočičku, jsou věci, které musíte vzít v potaz u obou.
- Plemeno – Pokud máte zájem o konkrétní plemeno (pozor na množírny!), rozhodně si nevybírejte jen podle vzhledu! Jak u koček tak u psů platí, že každé plemeno má svoje specifika a musíte na ně být připravení. Dlouhosrsté kočky potřebují vyčesávat, bezsrsté sphynxky také musí mít vlastní speciální péči. A ten roztomilý pejsek, kterého chcete mít jako gaučáka, může být nešťastný, frustrovaný a zlobit, když s ním neujdete každý den několik kilometrů! Prostudujte si předem důkladně plemeno a ujistěte se, že s jeho potřebami počítáte.
- Mládě, nebo dospělý? – Na to pozor. Spousta lidí chce mít mláďátko, aby si ho vychovali podle svého. Jenže už zapomínají počítat s tím, že mládě = spousta energie a odpovědnosti navíc. Nehrajete si dost se svou kočkou? Starší bude frustrovaná a třeba na vás i pohoršeně mňoukne, u koťátka to dost nejspíš skončí útokem na kotníky, protože to je konečně něco, co se hýbe, a ono potřebuje lovit. Také bude narozdíl od dospělých kočiček více lítat po bytě, tím spíš, když bude samo (proto doporučujeme mít aspoň dvě koťátka najednou). Koťátka se také teprve učí používat drápky a někdy je mohou zatnout trochu silněji. Štěňátka je pak zase nutné učit chodit na záchod ven a to i když se jim nechce kvůli zimě. A všechna mláďátka je potřeba základně vycvičit a navyknout na zvuky a lidi, aby se jich později nebála. Starší zvířátka jsou oproti tomu už uklidněnější. Počítejte s tím, že mláďátko bude vyžadovat o moc víc vašeho času!
- Jak to u vás vypadá? – Máte děti? Pokud ano, jak staré? Počítejte s tím, že malé děti musíte naučit, jak se ke zvířátku chovat, aby mu nechtěně neubližovaly, což by mohlo vést i k nehodě v sebeobraně. Někteří konkrétní pejskové a kočičky se k dětem ani nehodí kvůli své povaze. Podobně se zamyslete, pokud už nějaké zvířátko doma máte – ne všichni psi snesou kočičku a naopak, problémy mohou chlupáči mít i se zvířátkem stejného druhu. Někdy se dokonce stává, že soužití prostě nevyjde, ale často to nakonec klapne, jen je potřeba nastudovat si, jak zvířátka správně seznámit a nechat je si na sebe postupně zvyknout. Dále, je váš byt či dům bezpečný? Pokud by mohl pejsek nebo kočička například někam spadnout a vážně si přitom ublížit, pokuste se to upravit. Nezapomeňte také zabezpečit balkon, aby zvířátko nemohlo vypadnout, a u kočiček i zasíťovat okna!! Z důvodu ochrany zdraví mazlíčka také zkontrolujte díry v plotě, odříznutý přístup k lékům a chemikáliím a jestli uvnitř nebo na zahradě nemáte rostliny, co jsou pro dané zvířátko jedovaté. Nezapomínejte také probrat, jak obecně žijete – zvládnete dost často venčit vzhledem ke své práci? Chcete cestovat? Pokud ano, co bude po tu dobu se zvířátkem? Máte na něj dost financí a času? Není u vás doma nikdo alergický nebo nemá kočky nebo psy rád? Promyslete vše důkladně a snažte se nezapomenout na nic podstatného.
- A co adopce? – Rozhodně se nebojte adoptovat mazlíčka z útulku nebo organizací pomáhajícím zvířatům. Zvířátka jsou očkována a v některých organizacích i v samotném základu čipována, kastrována, testována proti nemocem atd. Navíc pracovníci se zvířátkem už nějaký čas strávili, znají ho a můžou vám tak poradit, které by se k vám povahově nejvíce hodilo. Příjemný bonus je, že tím poskytnete milující domov opuštěnému zvířátku. A to je k nezaplacení.
Nezapomínejte, že každé zvířátko je opravdu jedinečné a tak každé jiné. Všechno sepsané tady jsou obecné poznatky, ale klidně se může stát třeba to, že narazíte na pejska, kterému vyhovuje být stranou od lidí víc než některým kočičkám. Ať už si ale vyberete kočičku nebo pejska, je důležité si vše nejprve důkladně rozmyslet, než zvířátku dáte domov, protože jde o živého tvora, co má své pocity. Klidně si zkuste, pokud můžete, půjčit zvířátko někoho známého nebo se nabídněte, že mu ho pohlídáte, abyste si tak mohli nanečisto ozkoušet, že vše zvládnete a že život například se psem je opravdu to, co si přejete. Zvířátko s vámi bude mnoho let, takže je potřeba s tím počítat, abyste tvorečka neopustili až ve chvíli, kdy u vás bude mít své doma.