JAK PŘEDEJÍT VYTÍ A ŠTĚKÁNÍ DOMA

A jak pokud možno takovým problémům předcházet, když si pejska teprve budete pořizovat?  

Nebuďte se štěňátkem příliš často

Největší problém s tím být doma sám mají psi, kteří jsou na páníčky fixovaní. Takový případ snadno nastane, když jste zezačátku v podstatě pořád s pejskem nebo i přímo doma. A pak najednou musíte na několik hodin odcházet do práce.

V takovém případě se pes snadno může cítit opuštěně a nejistě, protože nechápe, proč tu najednou nejste. A neví jestli se vrátíte.

Zkrátka, zavedli jste určitá pravidla a teď je najednou všechno jinak. Psi pak náhlou úzkost dávají najevo štěkáním, vytím, ničením věcí a tak podobně.  

Takový efekt lze vyvolat i u starší psů, například adoptovaných z útulku. Pokud se mu snažíte vše prožité vynahradit, takže ho v prvních dnech rozmazlujete.

Někteří psi náhlou změnu režimu zvládnou dobře, ale jiní můžou začít reagovat negativně a to i pokud jde právě o staršího pejska.

Abyste takové možnosti předcházeli, je tedy nutné se k jakémukoliv pejskovi sice chovat mile a vlídně, ale nepřehánět to s pozorností a od začátku ho učit na to, že někdy taky zůstane sám. 

Pokud si chcete vybrat konkrétní plemeno, a vadí vám nadměrné štěkání, volte moudře. Některá plemena štěkají a vyjí více, než jiná.

Důležité je mít pro pejska pochopení, rozumět jeho jedinečné povaze a také mít velkou dávku trpělivosti. Naučit chlupáče neštěkat a nevýt může zabrat spoustu času, ale pokud během výcviku zachováte klid a budete důslední, ale zároveň nebudete v pejskovi vyvolávat strach a stres, půjde všechno hned snáz. A za spokojenějšího a klidnějšího psa i za lepší sousedské vztahy tohle úsilí stojí.