Kočky mají rády své páníčky, ale způsoby, jakými dávají svou lásku najevo, nejsou často tak zřetelné, jako u psů – což je jeden z důvodů, proč si spousta lidí myslí, že ve skutečnosti žádnou náklonnost ke svému člověku necítí. Důvodem je zkrátka to, že na rozdíl od psů je kočičí vyznání vzdálenější tomu lidskému.
To však zároveň znamená, že když chceme my dát naší kočičí královně najevo, že ji máme rádi, nejspíš také nesklidíme úspěch, pokud k tomu budeme přistupovat lidským způsobem. Je to něco jako jazyková bariéra – a jelikož my jsme ti, pro koho je snazší svoje projevování citů přizpůsobit, proč to pro naše vládkyně domácnosti neudělat?
V tomto článku si probereme způsoby, jak můžeme našim šelmičkám vyjádřit lásku tak, aby tomu rozuměly. A základem přitom bývá opakovat jejich vlastní postupy.
- Necháme ji se o nás otírat – Při otírání se na nás kočka přenáší svůj pach, čímž dává najevo, že jí patříme – a tedy nás má ráda. Tohle láskyplné vyjádření jí tak můžeme oplatit tím, že když se začne otírat o naše nohy, nebudeme hned nikam odcházet a přetrhávat takové vyjádření citů. Podobně to platí, když se kočka otírá o jiné části našeho těla.
- Respektujeme, když se nechce nechat hladit – Tohle bývá pro mnoho majitelů těžké. Mají svoji kočku rádi a tak se samozřejmě chtějí pořádně přitulit a když se ona nenechá, nebo za chvíli mizí a třeba předtím i rozdá pár škrábanců, dotkne se jich to. Někteří si i kvůli tomu myslí, že je ani nemá ráda. Tak to ale vůbec být nemusí. Každá kočka je unikát a zatímco některá dokáže hodiny ležet stulená na klíně, příst a užívat si hlazení, jiné mazlení vydrží jen chvíli nebo skoro vůbec ne. S tím, jak moc nás má ráda, to ale nemá co dělat. I někteří lidé koneckonců nejsou tolik kontaktní jako ostatní. Navíc hlazení, obzvlášť opakovaně na jednom místě, může přejít z něčeho příjemného na skoro až bolestivý podnět – a kdo by se mohl divit, že pak chlupáč nechce pokračovat?
Doba, po kterou je tulení s člověkem příjemné, je pro každou kočku jiná a pokud ji třeba něco nebolí nebo nemá nějaký důvod, proč vás nemít ráda, jde opravdu jen o její přirozenost. Snažte se nebrat si příliš krátkou mazlící dobu osobně. Když kočku budete nutit k tulení, ničeho nedosáhnete (možná leda jen pár škrábanců navíc). Všímejte si signálů (sklopené uši, pohyby ocasem, naježená záda, varovné zvuky…), které k vám kočka vysílá právě coby varování, že je toho už na ni moc a když ji hned nenecháte zmizet, bude pro to muset něco udělat. Díky tomu budete mít méně škrábanců a šťastnější kočku, která bude vědět, že ji máte rádi, protože ji k projevování náklonnosti nenutíte.
Tip: pokud máte kočku s obzvlášť rychlým nástupem mazlící přesycenosti, místo hlazení celého těla se zkuste zaměřit na bradu, čelo, případně jemné mnutí konečků uší. Narozdíl od míst na zbytku těla tyto oblasti často nevyčerpávají „mazlící kapacitu“ tak rychle. Stejně tak berte v potaz, že některým kočkám nevadí hlazení jako takové, ale nesnesou plnohodnotné objetí. A nezapomeňte ani na to, abyste při hlazení moc netlačili a nehladili ji moc dlouho na jednom místě. Možná nakonec zjistíte, že je vaše kočka přeci jen alespoň o trochu mazlivější, než jste si mysleli 😉
- Dáváme jí masáž – To samozřejmě platí pro ty, kterým důkladnější a delší doteky nevadí. Jde vlastně o mazlení, kdy se postupně zaměříme na celé tělo, od hlavy až po začátek ocásku. Kočkám se to nejen líbí, ale také tak můžeme přijít na nějaké zdravotní komplikace, zcuchanou srst atd. Je dobré během hlazení sledovat kočičí reakce, abychom zjistili, co má nejraději, a pak se zaměřovali na ta správná místa správným způsobem a tím jí poskytli co největší blaho. Když se kočce takhle věnujeme, vnímá, že nám na ní záleží!
- Necháme se olizovat – Nemusíme ji nechat olizovat naši tvář, jestli to nemáme rádi. Ale v tom případě je dobré kočce nastavit alespoň ruku, aby v lízání mohla pokračovat. Chce nám tím vyjádřit, že jí na nás záleží, že se o nás stará. Odmítnutí takového gesta tedy nevyznívá příliš dobře.
- Učíme se její řeč – Kočky používají speciální zvuky a mňoukání, aby komunikovaly přímo s námi. Zvuk, že chce jídlo, zvuk, že si chce hrát… dost možná jde jen o to, že někdy konkrétní zvuk způsobil žádanou akci z naší strany a tak ho od té doby používá. Kočky takto komunikují hlavně s lidmi, co jsou jim nejbližší. Nezáleží tedy tolik na tom, jestli jde o nářečí čistě pro vaši domácnost nebo ne. Zkuste pochytit, jakým zvukem vám chce říct co, a jednat podle toho. I kdyby vám to hodně nešlo, dost možná vaše kočka ocení snahu. A kdo by nebyl rád, kdyby dokázal poznat, co konkrétně jejímu veličenstvu právě v tuhle chvíli chybí?
- Hrajeme si s ní – Tohle je hodně důležité. Většina problémů s chováním kočky plyne z toho, že si s ní majitel dostatečně nehraje. Energicky lítá po bytě? Útočí z ničeho nic? Skáče na kotníky, když jen jdete kolem? Přestože něco z toho může mít i jiný důvod, nedostatečné vybití při hře je často správná odpověď. Kočka coby šelma potřebuje cvičit svoje lovecké umění a také vybít nahromaděnou energii – takže pokud nechcete, aby ji vybíjela tím špatným způsobem, základem je hrát si s ní každý den. Položit jen nějakou hračku na zem zdaleka nestačí, kočka si s ní většinou sama hrát nebude. Existují i takové hračky, které se samy pohybují a tak mohou zčásti nahradit hru s vámi, ale na hru s páníčkem, který opravdu jeden konec hračky ovládá, nic nemá. Utužíte tím pouto a vaše kočka bude vědět, že vám na ní záleží. Věnujte alespoň pár desítek minut denně hraní, bez toho, aby něco jiného odvádělo vaši pozornost. Další znak náklonnosti je, když si dáte práci se zjištěním, jaký typ hraček má vaše kočka nejraději.
- Pořídíme jí vybavení – Nemusíme hned utrácet tisíce (koneckonců, všichni známe to, že koupíme drahý dárek a kočce se nejvíc líbí krabice od něj). Ale to, když náš byt či dům vybavíme něčím víc než jen úplným základem, kočce také dá najevo, že ji máme rádi a chceme, aby se cítila jako doma. Hodně koček ocení třeba větší škrabadlo, plochy na lezení vedoucí až ke stropu (pokud je to u vás možné), pevné kočičí síťky v oknech, aby mohly být v létě bez obav otevřená dokořán a kočičí královna se tak mohla na sluníčku vyvalovat ještě o trochu lépe, ale i obyčejné měkké místečko na spaní navíc, nebo bezpečný přístup na vršek skříně. Kočky jsou známé tím, že spoustu hodin prospí, takže pokud jim poskytneme místa, kde si schrupnout, budou vědět, že nám záleží na jejich pohodlí. Rozmístěte pelíšky na různých místech, aby si mohla kočka vybrat, kam si právě teď lehnout a měla možnost ležet i někde dál od zbytku společnosti, pokud na ni právě nemá náladu. Jedno z ideálních míst je vnitřní parapet okna, kde se může vyvalovat na měkkém na sluníčku a zároveň sledovat dění venku. To ostatně kočky rády dělají vždy, takže jim umožněte výhled z okna – ideálně ze všech – a pokud okno neumožňuje ležet přímo na něm, obejděte to třeba škrabadlem s „plošinkou“ na úrovni okna. A jestli venku na strom zavěsíte ještě krmítko, aby mohla sledovat ptáčky, určitě získáte plusové body!
- Nezapomeneme na místo pro schovku – Když se kočka před námi nebo někým jiným vystrašeně schovává pod postel nebo na jiná místa, není to dobré a je zapotřebí s tím něco udělat. Ale i kočka, která je spokojená a neleká se, někdy potřebuje čas o samotě a být odstřižená od ostatních. To je důvod, proč kočky tak milují krabice – nejen, že se dají škrábat, ale jde i o nějaký jasně vymezený prostor a když si do ní vlezou, cítí se bezpečně. Pokud jim tedy poskytneme krabice nebo různý kočičí nábytek, do kterého si můžou zalézt, budou vědět, že chápeme jejich potřeby. Nejen, že jim dáváme prostor být sami, ale dokonce i doslova poskytujeme místo, kam si mohou pro osamělý oddych zalézt. Takové přijetí je přeci jasný důkaz lásky!
- Dáváme jí dobré, zdravé jídlo – Tím myslíme jídlo, které kočce nejen chutná, ale je i dobré pro její zdraví. Pro zachování dlouhodobého zdraví kočky je zapotřebí jí dávat kvalitnější stravu. Nejlevnější granule, pamlsky apod. kočkám často chutnají – někdy i víc, než kvalitnější věci – ale nám také chutná všemožný fast food a jiné jídlo vytvořené tak, abychom ho chtěli víc, a neznamená to, že by pro nás bylo dobré. Levné, nekvalitní granule se často podepíší na zdraví. Kočky jsou ale často vybíravé a ocení tak, když jim mezi kvalitnějšími věcmi najdete to, co nejvíce lahodí konkrétně jejich jazýčku. A když jim čas od času dáte i pamlsek navíc, budou se cítit opravdu hýčkané.
- Vyčesáváme ji – Vyčesávání kočky pomáhá odstraňovat odpadávající srst, která pak neskončí na různých místech v bytě nebo ve vyzvraceném klubku chlupů, a zároveň zabraňuje problémům se zacuchanými chlupy. Kočky tráví spoustu času tím, že se samy čistí, ale odstraňovat chloupky jim nejde tak dobře. U těch, které vyčesávání nebo alespoň hlazení (a odstraňování chloupků tím způsobem) rády, jde tedy o skvělou kombinaci společné chvíle a péče. Proto se také doporučuje, pokud je to možné, na česání zvykat kočku od mala. I těm krátkosrstým česání prospěje!
- Pomalu na ni mrkáme – Tohle je klasické kočičí „miluju tě“. Pomalým, klidným mrknutím nám kočka dává najevo, že nám věří, tedy nás má ráda. Když jí tohle gesto oplatíme, určitě tomu tedy porozumí! Je ale důležité, aby mrknutí trvalo pár vteřin, protože rychlým mrknutím sotva vyjádříte, že se nebojíte mít před ní zavřené oči a být zranitelní, o což právě jde. Z podobného důvodu na kočku zbytečně upřeně nezírejte, bude to pro ni vypadat, jako byste ji chtěli ulovit.
- Bereme ji pravidelně k veterináři – No dobře, zvířata veterináře nemají moc v lásce a kočka vás za to tedy nejspíš moc ráda mít nebude, ale z vaší strany to láska určitě je. Možná se vám zdá, že to není potřeba, protože vaše kočka vypadá úplně zdravě. Jenže jaký predátor by chtěl dávat najevo, že je v oslabeném stavu? Kočky jsou experti na skrývání toho, že je něco bolí, a tak jsou pravidelné kontroly důležité. A naše malé šelmičky se navíc mohou plně soustředit na všechny svoje aktivity, jen když se cítí dobře, takže alespoň v tomto ohledu péči o jejich zdraví určitě ocení.
- Pečlivě vybíráme umístění základních věcí – Nejde jen o vhodné umístění škrabadla na místo, kde je kočce pohodlné ho používat. Kočky například i častěji pijí, pokud mají více misek s vodou (denně čerstvou) a pokud jejich páníček přijde na to nejlepší umístění a materiál misek. Zároveň mají rády, když je voda nějakou vzdálenost od jídla a obojí dost daleko od záchodku. Ten by neměl být umístěný na nepříjemném místě, jako třeba ve studeném vlhkém sklepě, garáži, nebo obecně moc daleko ode všeho. Když budete takhle záchodek schovávat, kočce se do něj nebude chodit tak snadno. Jeho uklízení alespoň obden a výběr steliva, které kočce nejvíce sedí, je základ, ale na jeho umístění zkrátka také záleží. Pokud všechno důležité umístíte tak, že to kočce bude vyhovovat a bude se zkrátka cítit jako doma, ocení to a bude vědět, že vám na ní záleží.
- Pořídíme si druhou kočku, pokud je to vhodné – Některé kočky mají raději, když jsou jedináčci, jiným stačí, když je doma ještě jiné zvířátko a nemusí to být kočka. Ale pokud vaše šelmička není samotář, bude se cítit lépe, když bude mít blízkého kamaráda. Navíc se i lépe zabaví, což je ostatně i důvod, proč se při adopci koťat doporučuje adoptovat dvě najednou.
Jak jste ze zmíněných bodů nejspíš už pochopili, nejvíce dáme kočce lásku najevo tím, že jí dáme prostor, zařídíme, aby jí doma bylo dobře, a budeme respektovat její jedinečnou osobnost. Zkrátka, vyjádříme vládkyni naší domácnosti lásku tím, že ji s ní nebudeme dusit. Bude se pak cítit přijatá a milovat nás o to víc.