GPT-4: Chatbot zachránil psovi život!

Zaznamenali jste, že od listopadu minulého roku je spuštěný chatbot ChatGPT od společnosti OpenAI. Ale k čemu by měl být dobrý? Ukazuje se, že kromě jiného může v určitém slova smyslu zachraňovat životy

Na začátek pro jistotu připomeneme, že jakékoli zdravotní rady získané na internetu rozhodně nemohou nahradit konzultaci s odborníkem. Zdaleka ne vždy chatbot nabízí pravdivé informace a někdy může dokonce „poradit“ něco škodlivého.

Přesto může být užitečný.  

Co je chatbot ChatGPT? 

Jde chatbota, který generuje text na základě toho, na co se ho člověk v konverzaci zeptá. Jde vlastně o imitaci konverzace. Chatbot si pamatuje předchozí konverzaci v daném vlákně.

Stačí jít na stránku https://chat.openai.com/chat, založit si účet, a pak už můžete s chatbotem komunikovat v češtině.

Je zdarma, stačí jen brát v potaz, že chatbot má omezené znalosti po roce 2021 a ne vždy odpovídá správně.

Nedávno pak společnost představila novou verzi, GPT-4, která je dostupná pro uživatele placené verze a je přesnější.

GPT-4 už možná zachránil život psovi 

Obzvláště na GPT-4 se lidé zkoušejí obracet i s komplikovanějšími dotazy.

Například: Profesor medicíny a kardiolog Anil Gehi, zkusil coby experiment chatbotovi zadat anamnézu opravdového pacienta a podrobný popis všech komplikací od jeho příjmu. Poté požádal chatbota, aby navrhl další postup, a ten se dle jeho slov shodoval s tím, co sám lékař navrhoval. 

Uživatel Twitteru se podělil o svou zkušenost

Na Twitteru se pak objevilo vlákno popisující, jak podobný postup možná zachránil psí život. Majitel v něm popisuje, jak byla u jeho fenky diagnostikováno onemocnění přenášené klíšťaty. Fena měla vážný případ chudokrevnosti, ale po začátku léčby se její stav začal zlepšovat – než se po pár dnech začal naopak horšit. Měla bledé dásně a po další návštěvě veterináře se zjistilo, že chudokrevnost se ještě zhoršila (byla dokonce závažnější než u první návštěvy). Testy na nějaké přidružené infekce vyšly negativně a veterinář netušil, co by to mohlo být. V tu chvíli se majitel rozhodl navštívit dalšího veterináře, ale také se zeptat právě chatbota.  

Jak pracoval s chatbotem?

Do GPT-4 tak zadal veškeré podrobnosti včetně přesných výsledků krevních testů z několika dnů a požádal o diagnostiku. GPT-4 si všiml, že se výsledky mezi testy znatelně změnily, v čem spočívá rozdíl, co může problémy způsobovat a podotkl, že jelikož se chudokrevnost po léčbě zhoršila, může to znamenat, že k ní přispívá nějaký další skrytý problém. Po dotazu, jaké problémy by mohly odpovídat tomuto případu, vytvořil GPT-4 seznam možných příčin – a v něm byla i Imunitně-zprostředkovaná anémie (IMHA). Ta seděla na vše, co se zatím stalo.  

Při návštěvě druhého veterináře se majitel feny hned zeptal, jestli nemůže jít o takovou diagnózu, a po řadě testů bylo potvrzeno, že to tak opravdu je. Díky správné léčbě se v době zveřejnění příspěvku už fena téměř úplně uzdravila.

Babezióza je přitom nejčastější onemocnění přenášené klíšťaty a IMHA je běžná komplikace, která ho doprovází.

Autor příspěvku ještě dodává, že GPT-3.5 mu správnou diagnózu dodat nedokázalo, ale GPT-4 ano.  

Je možné, že druhý doktor by na správnou diagnózu přišel i bez návrhu, co by to mohlo být. Proto je při nějaké pochybnosti o závěrech veterináře nejpodstatnější zeptat se jinde na další názor.

Také tím rozhodně nechceme lidi nabádat k tomu, aby si hledali vlastní diagnózy a pak trvali na tom, aby se na vyhledanou věc hned zvíře léčilo.

Takové postupy by mohly nadělat více škody než užitku, a nejen proto, že i GPT-4 stále může věci vyhodnotit zcestně.

V případech, kdy si veterinář neví rady, ale teoreticky může chatbot sloužit jako „rychlejší prohledání všech veterinárních příruček a dalších zdrojů“, které odborníka navede nějakým užitečným směrem.

Jen nezapomeňte na to, že veterináře a odborníky, co ví, co dělá, nic nenahradí a i jako konzultaci druhého názoru je chatbota potřeba brát s rezervou.