Dwarfismus: Máme kocourka se vzácnou poruchou, jmenuje se Ekko

Ekko se narodil jako normální kotě, byl úplně stejný jako jeho sourozenci. První moment zlomu se ukázal v 6 týdnech. Ekko začal výrazněji zaostávat za sourozenci. Padlo označení dwarfismus. Co to znamená a jak probíhá léčba, věděl málo kdo.

Dnes vám představíme jeho cestu. Cestu, jejíž cílem je zdravá kočka.

Co je to dwarfismus?

Dwarfismus je nemoc, která postihuje zvířata i lidi – kočičky nevyjímaje. Je to porucha růstu. A určitě to není roztomilé, ani žádoucí. Stále myslete na to, že jde o genetické onemocnění.

Někdy lze „dwarfty“ poznačit za liliputy, nebo méně rozšířené označení nemoci – nanismus.

Hlavní typy dwarfismu jsou: 

  1. Osteochondrodysplázie (Špatný vývoj kostí a chrupavek. Kočičky mají například extrémně malé končetiny, zakrnělý ocas nebo nepoměrně menší spodní čelist)
  2. Selektivní dwarfismus (Jedná se určitá plemena, kde se tato genetická vada šlechtí záměrně – známý je Munchkin. Zatím je to velmi mladé „plemeno“ a konkrétní zdravotní dopad není znám. Ale v několika zemích je úplně zakázaný – to o něčem svědčí)
  3. Hyposomatotropismus (Hypofýza v mozku neprodukuje dostatek růstového hormonu)

Ekko trpí Hyposomatotropismem

Ekkova hypofýza v mozku přestala úplně produkovat růstové hormony a on se zarazil ve vývoji jako 6týdenní koťátko.

Tento typ vrozené vývojové vady je u koček velmi vzácný, zatím bylo zaznamenáno jen velice málo případů, které můžeme napočítat na prstech.

MVDr. Ludmila Janoušková, Veterina Ivančice

Kotě, které trpí hyposomatotropismem poznáte na první pohled. Kromě velikosti mají taková koťata rozčepýřenou srst, pomaleji se vyvíjejí zuby nebo nesestoupí varlata do šourku.

Každá malá kočka nemusí mít dwarfismus

Pokud je váš mazlíček menší než ostatní, není potřeba se okamžitě bát a běžet na veterinu. Mohl mít pouze menší rodiče. Případně u nalezených koček, nebo těch které dlouho žili na ulici mají vliv na velikost – množství a kvalita jídla či nepříznivé podmínky pro vývoj.

Co dělat, pokud máte podezření na dwarfismus?

Běžte na veterinu. Pokud znáte minulost koťátka, vše ji řekněte lékaři. V první fázi je potřeba vyloučit všechny ostatní možnosti – výživový stav, poruchu štítné žlázy apod.

Obvykle se na něj přijde ve věku 3-6 měsíců, kdy je kotě viditelně menší než sourozenci. Pro potvrzení diagnózy se u kotěte udělá krevní test, kdy se změří hladina IGF-1 (to je hormon v krvi). Krev se posílá do zahraničí a během několika málo dní budete znát výsledek.

Jak léčíme Ekka?

Ekkovi byl dwarfismus diagnostikován velmi brzy, díky naší skvělé paní doktorce Janouškové z Ivančič. Mohl tedy záhy přistoupit k léčbě – aplikaci růstového hormonu.

Před léčbou bylo nutné navštívit kardiologii, abychom si byli jisti, že je srdce v pořádku. To naštěstí bilo jako o závod, silně jako zvon.

Takový růstový hormon se využívá i k léčbě lidí s touto poruchou. Z ampulky se odebírá hormon pomocí injekční stříkačky. Dávka se vypočítává s ohledem na Ekkovu váhu.

Pravidelně 2x týdně dojíždí na aplikaci růstového hormonu.

Během léčby došlo k výrazné změně, především ve velikosti. Před začátkem neměl ve 3 měsících ani 1 kg, teď po několika týdnech dospěl k váze 2,2 kg!

Změnila se i srst, najednou je z něj chlupatý bochánek s jemným a hladkým kožískem.

Ekkova cesta stále pokračuje…

Aby léčba růstovým hormonem byla úspěšná, musí se aplikovat delší časový úsek. Ale v Handipet Rescue CZ to nevzdáme!

Nyní došlo k vyčerpání téměř veškerých penízků z první fáze sbírky. Znamená to, že jeho léčba a potřeby vyšly na 40 000 Kč!

Bohužel stále nejsme u konce, Ekka můžete podpořit darem na číslo účtu 2288471053/5500, VS 202351.

Anebo si jej můžete virtuálně adoptovat a stát se jeho partnery v boji se vzácným dwarfismem. Více se dozvíte po kliknutí na tlačítko.