Dog firiendly: Jak zvířata zlepšují firemní kulturu?

Přestože jsou Češi národ pejskařů, dog friendly pracoviště u nás ještě nejsou oproti zahraničí příliš rozšířená.

O co vlastně jde?

Dog friendly office znamená, že si zaměstnanec může do práce přivést svého psa. Ale u toho vstřícnost ke zvířatům na pracovišti končit nemusí – obdoba, které se říká pet friendly office, zahrnuje všechna zvířata, na kterých se lidé domluví, takže kromě psů třeba i kočky, fretky, rybičky nebo želvy.
Možnost mít u sebe při práci svého mazlíčka přitom není jen moderní trend a benefit, kteří někteří lidé u zaměstnavatele přímo vyhledávají. Zvířecí přítomnost totiž pomáhá nejen majitelům zvířat, ale i jejich kolegům. Jak? Čtěte dále!

Výhody dog friendly pracoviště: 

  • Majitel zvířete nemusí řešit, kdo mu zvířátko během jeho pracovní doby pohlídá nebo vyvenčí 
  • Pokud zvíře musí například brát nějaké léky v určitých časech, možnost vzít si ho s sebou do práce situaci řeší.
  • Pravidelné přestávky. Krátký pohyb na vzduchu rozhodně není ztráta času, protože chůze podporuje kreativitu a často pomůže utřídit si myšlenky, přijít na nové nápady a celkově pokračovat v práci efektivněji. A nutné pauzy tak pomáhají nejen s fyzickým zdravím, ale i s předcházením vyhoření. Krátká pauza na mazlení nebo hru bude fungovat podobně. 
  • Redukce stresu. Práce člověka zmáhá, kupí se jeden problém za druhým… ale pohled na roztomilého pejska nebo kočičku a třeba i krátké pomazlení pomůže cítit se trochu lépe. Pokud hlazení nevadí majiteli, platí to přitom na všechny v kanceláři. Dokonce i studie prokázaly, že zvíře na pracovišti snižuje stres kolektivu a že majitel, který má v práci svého psa, je méně ve stresu než lidé bez zvířat nebo ti, kteří mají psa doma.
  • Zvířata jsou jasné stmelovací téma pro tým! To, že zlepšují komunikaci a soudržnost lidí bylo zjištěno i studiemi.
  • Jednání se zvířaty vyžaduje empatický přístup, což se může odrazit i v jednání s lidmi. Kolektiv tak může být chápavější jeden ke druhému a tím pádem se zaměstnanci budou cítit lépe.
  • Zachráněná koťátka! Malá osiřelá koťata potřebují v podstatě neustálý dohled a krmení třeba každé dvě hodiny. Přitom jsou v malém ohraničeném prostoru, například látkové přepravce nebo vysokém úložném boxu, takže nezaberou skoro žádné místo. Možnost vzít si je s sebou do práce znamená o něco snazší záchranu životů. Pokud byste chtěli vědět víc, přečtěte si náš článek. 🙂 
  • Když je na místě zvířátko, může to působit dobře i na klienty a návštěvy. Samozřejmě záleží na druhu pracoviště.
  • Pro někoho může být možnost brát si mazlíčka s sebou jedním z důvodů, proč nebude přemýšlet o hledání jiné práce. 

Líbí se vám předchozí body a rádi byste dog friendly office zavedli nebo navrhli i u sebe v práci? Nejprve je důležité promyslet i možná negativa: 

  • Můžou do objektu zvířata? Přestože pronajímatel nemůže legálně zakázat zvíře v bytě, u kanceláří a podobných míst je to jiné. 
  • Je místo pro zvíře vůbec vhodné? Některá místa mohou být pro zvířata nebezpečná (kvůli strojům a podobně), nebo by jejich přítomnost nebyla vhodná co se týče hygieny. Myslete také na bezpečnost práce. 
  • Nemá někdo z lidí s přítomností zvířete problém? Může jít například o alergii nebo strach ze psů. To jde v některých případech obejít tím, že se vyhradí místa k práci, kam zvíře nesmí. Dobré je k zjištění situace použít anonymní dotazník, aby se dotyčný necítil špatně, že by kolegům nějak bránil v jejich přání.
  • Některým zvířatům to nevyhovuje. Nejen lidé jsou různí, u zvířat platí totéž. Zatímco jedno zvíře si bude užívat každodenní docházku, jinému může stačit jít do práce jednou týdně, jinému vyhovuje pár dnů a pak odpočinek a dalšímu se to nemusí líbit vůbec, protože doma má klid nebo je z cizích míst a vjemů nervózní. Je každopádně potřeba na to brát zřetel. 

Na co je ještě potřeba myslet v případě dog friendly kanceláře: 

Uzpůsobení místa. Zvířata by neměla mít přístup do kuchyňky (a případně dalších míst, na kterých se dohodnete – možností je i vyloženě vyhrazený prostor jen pro ně, třebaže často je nejlepší, aby zvíře leželo vedle stolu majitele). Je také potřeba myslet na to, aby mělo místo k odpočinku, přístup k čisté vodě.  

Pozor aby zvíře nepřekáželo. Jedním z největších benefitů je lepší práce a efektivita, ale pokud je tomu naopak, není to vůbec ideální. Zvíře nesmí bránit v práci svému majiteli ani ostatním a nemělo by se ani plést pod nohy (stejně jako věci pro něj, například vodítko). Ideální je, aby umělo základní povely a zvládlo poslouchat. Pozor, aby se například na vodě z misky nemohlo uklouznout.

A dále…

  • Zvíře by mělo být vychované, v případě psů naučené chodit na záchod ven. 
  • Někdy je dobré jít na to pozvolna. Místo plné pracovní doby můžete zkusit vzít zvíře do práce na pár hodin. Místo celého týdne na den nebo dva. Tak zjistíte i coby zaměstnavatel, jestli by to fungovalo. Věděli jste, že existuje mezinárodní den „Vezmi svého psa do kanceláře“?. 
  • Důležitá je komunikace. Jak před přivedením zvířete tak kdykoliv se objeví něco, co někomu vadí. Kolegové také musí respektovat, pokud zvíře například něco podle majitele nesmí (ať už se to týká jídla nebo třeba sezení na gauči). 
  • Nehody se stávají a majitel musí být připraven je řešit. 
  • Může být vhodné si se zaměstnavatelem ujasnit, kdy bude probíhat venčení – jestli půjde o dané časy nebo ne a přestávky budou flexibilní. Štěně a práce to vyžaduje ještě o něco víc, protože štěňata se musí venčit častěji. 
  • Zaměstnavatel rozhoduje a může zvíře na pracovišti nedovolit.

Pes na pracovišti (případně jiné zvířátko) má pozitivní vliv na fyzické i mentální zdraví a může pomoct i k lepší produktivitě a stmelení týmu.

Je ale potřeba jasná komunikace a pravidla, aby vše probíhalo co nejvíce hladce. Pokud totiž není možné otevřeně probírat problémy a na pracovišti se nepřipouští chyby a určitá autonomie (ideální je i flexibilita co se týče přestávek), může totiž přítomnost zvířete naopak stres přidávat. Pes v práci tedy automaticky neznamená šťastnější zaměstnance, ale ve správném prostředí, které se na to připraví, má zjevně spoustu výhod.