Cestování se psem

 Při cestování se psem, a to hlavně při cestování se psem do zahraničí, je potřeba myslet na spoustu věcí, aby vaše dovolená proběhla bez problémů. Některé záležitosti je navíc nutné řešit třeba i několik týdnů nebo dokonce měsíců předem, proto je dobré plánovat vše včas. Co je všechno potřeba dostatečně prozkoumat? 

  1. Detaily cílové země 

Co daná země pro pejsky vyžaduje? Pokud chcete cestovat jen po Česku, víceméně není potřeba řešit nic, co by pes neměl mít zařízené už v základu (povinné očkování a čipování a jejich potvrzení veterinářem v očkovacím průkazu). Ale u cestování do zahraničí už to neplatí, a to ani když jde o nejbližší sousedy. Základem je, aby měl mazlíček pet pas, který získáte u veterináře, čip (raději zkontrolujte platnost), očkování proti vzteklině. Důležité je ale myslet i na to, že různé země vyžadují různá další očkování, odčervení, zdravotní prohlídky, testy, dokumentaci a tak dále. Zařídit to může nějakou dobu trvat, proto je potřeba začít celou záležitost řešit včas před odjezdem. A neuškodí si promyslet kam na dovolenou i podle toho, v jaké zemi jsou podmínky pro zvířata shovívavější (aby s vámi chlupáč například mohl na většinu míst). 

Myslete také na to, že někdy je potřeba nějaké ošetření pár dní před odjezdem (například často neprojde očkování na vzteklinu na tři roky dopředu a zároveň musí být očkování obvykle provedené minimálně 21 dní před odjezdem), odčervení pak bývá nutné provést do určitého počtu hodin před odjezdem (a musí být potvrzeno do pasu veterinářem) – to zase obvykle nesmí být starší než 120–24 hodin. U některých zemí je potřeba odčervení i například specificky proti echinokokovi, a to také do určitého počtu dní před odjezdem. Někde je potřeba i sérologické vyšetření na vzteklinu (to je potřeba i pokud se vracíte ze země mimo EU do EU), dokumentace v určitých jazycích, nebo třeba potvrzení o zdravotním stavu vystavené veterinářem.  

Pozor: v pase musí být u čipování dřívější datum než datum očkování, jinak očkování neplatí (viz https://www.svscr.cz/zdravi–zvirat/povinne–oznacovani–psu/ – očkování je platné jen když je pes označený mikročipem). 

Co konkrétně a jak je potřeba zjistíte na stránkách ambasády dané země (případně na stránkách Státní veterinární správy). Je lepší prozkoumat i to, jaké podmínky vyžadují země, ve kterých se během cesty ocitnete a přitom nejsou cílová destinace, kdyby pro ně platilo něco navíc. Vyhnete se tak případným problémům třeba při projíždění nějakým státem. 

Proč je důležité vše o cestě do dané země řádně prozkoumat, aby dovolená se psem proběhla bez komplikací? 

  1. do některých zemí určitá plemena ani nesmí. Při porušení může být zvíře odebráno a dokonce utraceno
  1. některé země vyžadují určitý způsob dopravy zvířete, jinak může být nařízena karanténa nebo zákaz vstupu. 
  1. detaily se mohou lišit pokud je zvířat více. 
  1. kdybyste chtěli procestovat více zemí, mohou být pro vstup do země různé podmínky podle toho, z jaké země zvíře cestuje (a to je potřeba znát i pro návrat do ČR). 
  1. v některých zemích je delší karanténa zvířete po příjezdu dokonce povinná a pro dovolenou se tedy příliš nehodí (typicky například pro přepravu zvířete obecně komplikovaný Island). 
  1. některé země zakazují dovoz krmiva pro psy. 
  1. mohou existovat omezení na minimální věk psa. 
  1. nelze spoléhat na to, že pro stejnou zemi budou vždy platit stejné podmínky (například pokud by v ČR byla nějaká nákaza, může veterinární správa přepravu odmítnout). 
  1. dovolená v zahraničí znamená i přizpůsobit se zvyklostem. Některé země vyžadují u zvířete venku neustále vodítko, i v přírodě, některé ale i náhubek. V některých jsou dokonce i určená místa a časy, kde je povoleno venčit. 

Detaily zvolené přepravy 

  1. Vlak a autobus – zásadní je předem zjistit, zda a za jakých podmínek vůbec pejsek do takových dopravních prostředků může (to se může lišit autobus od autobusu, vlak od vlaku, a v zahraničí to může být taky ještě úplně jinak). Nutné tedy je zjistit si podmínky konkrétního přepravce a spoje. Základem je samozřejmě mít pro psa vodítko a držet ho na nástupišti či zastávce nakrátko, ale pokud je vyžadován i náhubek nebo třeba dokonce pobyt v boxu (s nepropustným dnem), nezapomeňte výbavu včas pořídit. Důležité také je, že na velikost boxu může být omezení. U náhubku nezapomeňte, že psi se chladí otevřenou tlamičkou, takže obzvlášť v horku je důležité, aby ji s náhubkem mohl normálně otevírat. Nezapomeňte pejska dost často venčit (a pokud pojedete dlouho tak i těsně před cestou) a zajistit mu dostatek vody. Pokud je to možné, tak pejska na vodítku nechte ve vlaku nebo autobusu lehnout k vašim nohám, to většinu z nich uklidní a cestu můžou i prospat. Jestli ale máte pejska v přepravce, dejte si ji ideálně na klín, vedle sebe na zem, nebo na protější sedačku (pokud není spoj moc obsazený). Nezapomeňte na to, že lístek pro psa obvykle také něco stojí (záleží na dané společnosti). Pokud je nutný pobyt v přepravním boxu, dostatečně s předstihem na něj pejska zvykejte, aby se v něm necítil špatně.  

U vlaků bývá obecně zákaz přepravy psů v lůžkových a jídelních vozech a ve vozech určených pro přepravu s dětmi.  

U dálkových autobusů může být celkový zákaz přepravy psů. Některé „obyčejné linky“ pak mají vyhrazené právo přepravovat jen jednoho psa a tedy pokud vás někdo předběhne, už se nesvezete. 

Pes také může být nepřijatý k přepravě nebo může být nakázané, aby vystoupil, pokud je špinavý, nezvladatelný, nebo dělá hluk nebo nepořádek.   

  1. Letadlo – nejpodstatnější je zjistit na stránkách konkrétní společnosti, jestli cestování letadlem je pro psa vůbec možné – i jak konkrétně. Některé totiž zvířata nepřepravují vůbec, některé jen do určité váhy, a omezení může představovat i určité plemeno. V některých letadlech je pak možné malé pejsky mít přímo u sebe, jako příruční zavazadlo. U jiných je nutné, aby cestoval v zavazadlovém prostoru (nejobvyklejší, pokud nejde o malá plemena). Co konkrétně je pro obě verze nutné zajistit je potřeba zjistit opět přímo na stránkách pro konkrétního dopravce, tedy například stránkách aerolinek. 

Obecně ale u letadla nezapomeňte:  

  1. předem zarezervovat místo pro zvíře! Doporučuje se potvrzení o rezervaci vytisknout pro případné spory na letišti. 
  1. pořídit si přepravní box odpovídající podmínkám dané aerolinky (to je nutné i při přepravě v kabině spolu s vámi). Některé společnosti box půjčují, pokud ho ale musíte zakoupit sami, musí splňovat certifikát IATA (neboli Mezinárodní certifikaci pro leteckou dopravu). Pes se v boxu musí dokázat otočit, sednout, lehnout. Box musí odpovídat i dalším konkrétním požadavkům společnosti. Miska má být v boxu umístěna tak, aby se voda mohla doplnit bez jeho otevření.  
  1. zjistit, kdy je potřeba dostavit se na check–in (odbavení) a počítat s tím, že zvíře musí být v boxu už od vstupu na letiště – takže ho před cestou dostatečně vyvenčete. 
  1. dostatečně s předstihem zvykat psa na box, aby v něm pak netrpěl kvůli stresu.  
  1. letenka pro psa může stát i několik tisíc. 
  1. je lepší informovat personál, že máte v prostoru pro zavazadla mazlíčka, aby v něm kontrolovali tlak a teplotu. 
  1. při delší cestě je lepší zvolit přestup, abyste psa mohli během čekání na další letadlo zkontrolovat a vyvenčit.  
  1. Vlastní auto nebo kolo – v podstatě je potřeba myslet jen na to, aby pejskovi nebylo horko nebo zima, dost často jste zastavovali na venčení, zajistili mu dost vody, a aby byl přepravovaný bezpečně pro něj i pro vás. 🙂 U kola je pak důležité promyslet jak pejska přepravit. Dobré řešení je kočárek za kolo. 

Pes v autě ale každopádně musí být zabezpečený, jinak hrozí pokuta. Detaily jak se však liší podle možností a velikosti psa. Možností pro malé psy je třeba postroj, kterým psa připnete na zadní sedačku, box, nebo mříž, díky které bude moci být pes volně v zavazadlovém prostoru a přitom oddělený od zbytku auta. Záleží co pejskovi i vám vyhovuje, hlavní je bezpečí všech a pohodlí zvířete. Pro úplnou jistotu ale neuškodí se případně zeptat na stránkách konkrétní země, jestli neexistují ještě nějaká omezení.  

  1. Detaily ubytování 

Ať už plánujete přespávat kdekoliv – hotel, penzion, nebo třeba ve stanech v kempu, je důležité si předem nejprve zjistit, jestli pejsek na místě může vůbec být! Pokud si nejste jistí, neuškodí s dotazem kontaktovat přímo dané ubytování. Myslete také na to, že za pobyt pejska může být příplatek, a to buď za celý pobyt nebo určitá částka za každou noc. 

Na co je ještě potřeba myslet 

  1. Zdravotní stav zvířete – než vůbec cestování s pejskem začnete zvažovat, promyslete si, jestli nemůže zdraví pejska nějak uškodit (pokud má nějaké zdravotní problémy). Samotná skutečnost, že má například problém s pohybem nebo je třeba ochrnutý, ale dovolené s vámi vyloženě nebrání – stačí pořídit kočárek pro psy a může s vámi prozkoumávat města i přírodu bez nutnosti nosit ho v rukách, přepravce nebo tašce. 
  1. Chování zvířete – je vhodné, aby se pes uměl chovat, a pokud o samotě například vyje, nenechávejte ho v ubytování o samotě ideálně ani na chvíli, aby nerušil ostatní hosty.  
  1. Zásoby – nezapomeňte na zásobu vody a jídla (a misek pro jejich podávání), sáčky na exkrementy, hračky, případně léky a jiné psí potřeby. 
  1. Vyvenčení před cestou – ideální je dát psovi poslední jídlo asi 12 hodin před cestou, aby méně hrozilo vykonání potřeby když se to právě nehodí. Nezapomeňte ho vyvenčit těsně před začátkem cesty. 
  1. Omezení při dovolené se psem – například na některé pláže mají psi zakázaný vstup, nebo je na nich minimálně nutné dávat větší pozor a zajistit, aby pes nevykonával potřebu přímo na pláži (a dovádění ve slané vodě může potřebu na velkou popohnat). Stejně tak pokud chcete navštívit třeba i nějaké památky, restaurace a podobně, nezapomeňte ověřit, kam pejsek může. 🙂  
  1. Pobyt u moředovolená u moře má svá úskalí. Kromě výběru pláží, na které pes může, je dobré nezapomínat, že je dobré psa následně opláchnout od slané vody, a pro případ, že by z ní dostal průjem, mít u sebe první pomoc.   
  1. Veterina v okolí – určitě neuškodí zjistit možnosti veterinární péče a veterinární pohotovosti v blízkosti vašeho pobytu. Když se něco bude dít, hledání zbytečně zabere čas. 
  1. Pozor na zastaralé informace, které najdete na internetu (podmínky se mohly změnit).  
  1. Možnost ztráty psa – kromě čipu mějte raději i identifikační známku na obojku (a při cestě do zahraničí nezapomeňte u telefonního čísla na uvedení předvolby +420). Můžete použít i QR známku, na kterou se vejde více informací. 
  1. Nemoci v zahraničí – kromě toho, že by váš pejsek mohl zavléct do ciziny něco z Česka, se může stát i opak, pokud je v dané zemi něco, co u nás ne. Zjistěte si, jaké nemoci a paraziti v dané zemi psům hrozí (například na ambasádě dané země). Například ve středomoří, ale také USA a Kanadě, je obávané riziko srdečního červ, který se přenáší komářím bodnutím a často vede ke smrti psa. Důležitou prevencí je tak spot–on (Advocate nebo Stronghold), který se nakape na kůži. Aplikace je potřeba před odjezdem a po příjezdu z dovolené, v případě delšího pobytu v zahraničí ale i mezitím. V moři se spot–on často vymyje, takže toto ošetření je důležité hlavně po příjezdu domů. 

11. Pohodlí a bezpečí psa – co nejvíce zajistěte, aby dostával vše, na co je zvyklý a aby při cestování nehrozilo, že se zraní (například tím, že odněkud vypadne). Pozor si dejte také na počasí, hlavně co se veder týče. Důležitá je voda k pití a hlídání, aby pes nebyl moc dlouho na sluníčku, aby nedostal úpal nebo úžeh. Existují dokonce opalovací krémy pro psy, které chrání citlivější místa na těle. Nenechávat psa samotného v autě je základ (jinak hrozí poškození zdraví už po chvíli), důležité je ale také nesnažit se psa skokově ochladit, například vhozením do vody! Takový postup by mohl vést k zdravotním problémům, například šoku.

Jak ochlazovat pejska správně si můžete přečíst tady