Adopční poplatek: Proč jej máme? 

Zajímá vás, proč při adopci zvířátka chceme adopční poplatek? Nebo i jen proč se částka adopčních poplatků napříč organizacemi liší? A jak to všechno souvisí s co nejlepší péčí o konkrétní zvířátko i všechna další? Pokud ano, tento článek je přesně pro vás a všechno vám osvětlí 🙂  

Proč máme adopční poplatky? 

Proč má nový páníček za adopci zvířátka platit? Důvodů je několik: 

  1. Pomáhají s výběrem vhodného páníčka. Péče o zvířátko něco stojí a bude tomu tak po celý zbytek jeho života. Je potřeba, aby si toho byli lidé vědomí. Počítali s tím a promysleli si, zda dokáží chlupáčovi zajistit potřebnou péči. Nový majitel rozhodně nemusí být milionář, moc dobře víme, že peníze nehrají ve spokojenosti zvířátka hlavní roli. Pokud si však člověk nemůže dovolit adopční poplatek, je méně pravděpodobné, že bude mít dostatek financí na zvířátko celkově. A hlavně: díky vybírání poplatku odpadnou lidé, kteří by o zvířátku uvažovali jen tak z rozmaru. Při shánění domova pro zvířátko se nám kvůli vidině poplatku neozývá tolik lidí, kteří se nad adopcí nijak nezamýšleli nebo šlo z jejich strany čistě jen o popud. Pro každého z našich svěřenců chceme najít domov, kde bude milovaný, spokojený a v bezpečí a poplatky nám pomáhají hned na začátku vyfiltrovat ty, co celou věc neberou vážně
  1. Částka za adopci je nižší, než vynaložené náklady – Je sice pravda, že pokud zvířátko potřebuje nákladnější péči, jako třeba operaci, vybíráme na ni samostatně. Jenže operace, hospitalizace a další nejsou jediné výdaje, co za chlupáče máme. Jde také o krmení, kočkolit, mikročipy, očkování, odčervení… k tomu si připočtěte celkové náklady za energie a další režijní náklady, abychom vůbec dokázali fungovat. Vše z toho navíc úměrně narůstá, čím déle u nás zvířátko je. Hodní lidé nám přispívají i na samotné krmení a podobně, ale zvířátek je v naší péči spousta a třeba taková voda a elektřina na praní pelíšků je něco, s čím se také musí počítat.  
  1. Pomáhají nám pomáhat dalším – Stát nám nijak nepřispívá, fungujeme jen díky darům. Tak potřebujeme, aby naše práce byla udržitelná a mohli jsme v budoucnu pomáhat i dalším pejskům a kočičkám.  

Adopční oplatek se liší napříč útulky a organizacemi

A proč má každá organizace nebo útulek u adopčních poplatků jiné částky? Zvířátka z útulků mají obvykle spíše menší adopční poplatky. Protože městské útulky jsou dotované městem a soukromé útulky mají také nějakou podporu od města a obce.

Navíc u nich majitelé vzdávající se psa platí poplatky, takže celkově nepotřebují tolik financí shánět samy. K tomu si připočtěte, že se k nim na rozdíl od naší a dalších neziskových organizací obvykle tak často nedostávají zvířata, která by potřebovala náročnější péči. A některé kroky v péči o chlupáče, jako je třeba kastrace, vynechávají.  

Zaplatit adopční poplatek je výhodné i pro nového majitele 

Zdá se vám to zvláštní? Důvod je jednoduchý a souvisí právě s tím, že částka skutečně vynaložená za zvířátko je vyšší než poplatek samotný.

Zvířátka od nás odchází do nového domova až ve chvíli, kdy projdou všemi nutnými kroky u veterináře. A my sami pro ně udělali maximum.

Tedy je zvířátko plně očkované, odčervené, nemá blechy ani nic jiného. Zdravotně je tak v pořádku jak dokáže být, v případě předchozího traumatu je socializované a navyklé na lidi. Koťátka jsou dost stará na odchod do nového domova, kočičky vymazlené tak, jak jim to jejich vlastní povaha dovolí.

Jednoduše řečeno, chlupáč od nás jde do nového domova ve chvíli kdy: je o jeho zdraví a pohodu momentálně plně postaráno!

Nový páníček tak nemusí hned vše u veterináře platit a zařizovat sám.   

  • Pokud byste si zvířátko potřebující více péče vzali domů sami ve stavu, v jakém se k nám často dostávají, stálo by vás to mnohem více peněz i času.  
  • Pokud byste si vzali zvířátko, které je v pořádku, ale nemá očkování, nebylo odčervené, odblešené, čipované, kastrované, dost nejspíš byste u veterináře za základní péči zaplatili (někdy mnohem) více než za adopční poplatek a navíc byste jej museli sami navštívit.  
  • U zvířátek, které potřebují například drahé léky navíc někdy dál sami hradíme tuto část nákladů, protože prioritní je najít pro něj dobrý domov.  

I do budoucna se na nás můžete kdykoliv obrátit, pokud budete s něčím potřebovat pomoci či poradit. 

Jednoduše řečeno, díky jednorázovému adopčnímu poplatku pomůžete dalším zvířátkům. A navíc tak sami nejen získáte skvělého parťáka, ale také spoustu výhod. 

Lidé často nemají problém zaplatit několik tisíc za zvířátko z pochybného inzerátu nebo množírny, ale adopční poplatky některým připadají moc velké. Rozdíl je přitom jasný! Od nás k vám zvířátko poputuje ošetřené, v co nejlepším stavu a duševní pohodě. Zatímco množitelé je často vydávají ve stavu, kdy majitel zaplatí ještě další tisíce za léčbu a chlupáč je na tom špatně i psychicky.  

Adopce má smysl. A adopční poplatky také.