Pokud chcete slyšet krátkou odpověď, tak ano. Adopce je rozhodně dobrý nápad!
Ale je to hlavně na vás. Je potřeba vědět, co od daného druhu zvířátka očekávat, nasloucháte základním radám a informacím místo aby vás pak dodatečně překvapily a jste při probírání, jaké zvířátko si vzít domů, upřímní k lidem kolem i sami k sobě.
Zvířátko totiž může být to nejlepší stvoření pod sluncem, ale to nepomůže, když nového majitele po jeho příchodu domů zaskočí, že vlastně líná, že musí kočičce čistit záchodek, nebo že se musí pes pravidelně venčit.
Nejspíš ale sami uznáte, že takové případy nejsou zrovna chybou samotného chlupáče a příliš nesouvisí s tím, odkud pochází.
Proč se tedy mezi lidmi stále někdy šíří, že zvířátka v útulcích jsou „poškozené zboží“?
Proč zvíře končí v útulku? Největší fámy, které můžete slyšet od lidí, pokud chcete adoptovat.
No to je jasné, zvířátko, které skončí v útulku musí být nějak problematické… Minimálně by mělo:
- Trhat nábytek.
- Vykonávat potřebu doma.
- Napadat ostatní psy nebo být jinak agresivní.
Proč by se ho jinak někdo zbavoval? Věřte nebo ne, ne každý pes nebo kočka se dostanou do útulku, protože je „na nich něco špatně“.
Ano, některá ze zvířátka bývají problematičtější. Pokud má zvířátko nějaký problém, lidé co o něj pečují to budou nejlépe vědět a řeknou vám to, abyste s tím počítali.
Je totiž i v jejich zájmu, aby noví majitelé věděli všechno a chlupáč se tak za chvíli nevracel z adopce zpátky.
Ještě podstatnější ale je, že většina opuštěných zvířátek měla zkrátka jenom smůlu. Bylo by hezké žít ve světě, kde se majitel svého čtyřnohého přítele nikdy nevzdá… Pohádek o alergii, stěhování někam, kam zvířata nesmí a tíživé životní situaci slýcháme denně desítky. Bohužel, často je to mnohem snazší. Člověka zvíře přestane bavit.
Některým lidem bylo zvířátko odebrané kvůli špatnému zacházení, někteří ho z neznámého důvodu vyhodili na ulici, v lese, nebo někde uvázali a nechali tam, některá zvířátka jsou zachráněná z množíren.
Možná si říkáte, že to ale potvrzuje domněnku, že zvířátka v útulcích a organizacích nejsou úplně v pořádku, protože tím pádem jsou ovlivněná traumaty z toho, jak se k nim chovali majitelé nebo množitelé. Naštěstí to ale opravdu není tak jednoduchá rovnice.
- Někteří chlupáči sice už opravdu jsou po takových zážitcích po zbytek života plašší a nedůvěřiví k lidem.
- U některých byste pak jejich minulost ani nepoznali, protože se rány na duši zahojí stejně, jako rány na těle, ze kterých se některá zvířátka také nejprve léčí.
A mláďátka, jako třeba koťátka či štěňátka pohozená v krabici v lese nebo nalezená někde v křoví bez mámy, si vzhledem k věku, ve kterém zažila něco ošklivého, většinou nenesou žádné následky.
Jaké má adopce výhody?
- Adopcí pomůžete hned dvěma zvířatům naráz. Tomu, které si vezmete domů a dalšímu, které bude moci útulek přijmout z ulice, nevhodných podmínek nebo od tyranů.
- O zvířátku budete vědět první a poslední. Jak po zdravotní stránce, tak po povahové. Zaměstnanci útulku mají už praxi a dokáží doporučit ideálního pejska nebo kočičku.
- Dospělé zvíře má oproti mláďátku ustálenou povahu a je vyšší pravděpodobnost, že se nebude měnit.
- Zdraví zvířete: Bude mít všechny dostupné testy a měly by být kastrovaná.
- Adopční poplatek, který dáte za zvířátko pomůže s péči o další obyvatele útulku.
Mám vybrané plemeno pejska nebo kočičky a na takové se v útulcích nebo organizacích snadno nenarazí.
Proč ne! Třebaže každé zvířátko je podle nás jedinečné a plemeno samo o sobě není to nejdůležitější, přesto se v útulku najdou i čistokrevná plemena.
Třeba v útulku Lanškrtoun, máme Australstkého honáckého psa s PP. Více o Borkovi ZDE.
Ani pejskům a kočičkám konkrétních plemen se ale útulky a další organizace nevyhýbají. Tak se nejprve zkuste porozhlédnout, jestli přeci jen nemůžete nějaké zvířátko adoptovat.
Pokud ne a stále nejste přesvědčení, že byste si mohli padnout do noty s nějakým chlupáčem čistě podle jeho povahy, plemeno neplemeno, poprosíme vás jen o dvě věci:
- Nevybírejte plemeno podle líbivosti, berte na vědomí potřeby konkrétního typu psa nebo kočky a počítejte s nimi.
- Mít pejska, co se každý den potřebuje pořádně proběhnout a pak ho držet v bytě a nikam s ním nechodit jen přinese frustraci vám oběma, protože chlupáč bude nešťastný a zlobit.
- A druhá, neméně podstatná věc je, abyste si při výběru dali pozor na množírny. To sice opakujeme neustále, ale stále je spousta lidí, co si vezmou zvířátko bez papírů s tím, že ušetřili, a pak platí desetitisíce za veterinu a hlavně přispívají k tomu, že zvířátka v množírnách dál trpí.
Já chci spíš štěňátko nebo koťátko a ne zvířátko, co už má něco za sebou.
Jak už jsme psali, i mláďátka se do organizací a útulků často dostávají. Když je kotěcí sezóna, vlastně naopak už často není, kam s nimi. Chtít mladé zvířátko tedy není v adopci problém, ale znovu bychom rádi připomněli, že i starší kočičky a pejskové pro vás budou skvělými parťáky. A taky už to u vás doma nebude takové vyčerpávající tornádo, jako u koťátek. 🙂
Stále nejsem přesvědčený, že mi útulek nebo organizace řekne všechno, místo aby to riskli a doufali, že zvířátko nevrátím.
V nejlepším zájmu všech je nic nezatajovat, aby vybraný domov byl pro zvířátko opravdu ten nejlepší možný a brzký návrat tak pokud možno nenastal.
Časté loučení s místem, kde si už chlupáč zvykl, totiž hlavně pro kočičky není ani trochu dobré. Někdy se i přes všechnu opatrnost stane, že zkouška nového domova nevyjde a zvířátko se vrátí do péče útulku či organizace, ale všichni se snaží takové případy omezit co nejdůkladnějším přístupem.
Nevěříte, že vám všichni řeknou vše podstatné, ve snaze zkrátka uvolnit místo dalším tvorečkům? Tak se o vybraný útulek nebo organizaci zajímejte, poptávejte se, prohlédněte si útulek v návštěvních hodinách, prolustrujte jejich sociální sítě, zjistěte, jak se o zvířátka starají. Buď zjistíte, že jste si k nim vybudovali důvěru, nebo to můžete zkusit u někoho jiného.
Právě pro nedostatečné ověřování důvěryhodnosti u inzerátů nabízejících zvířátka konkrétních plemen dělá mnoho lidí chybu a koupí chlupáče z otřesných podmínek množíren. Paradoxně je ale přesto koupě psa či kočky některými lidmi brána jako menší risk, než jejich adopce, přestože právě zvířátka z množíren bývají více nemocná na duši i na těle než ta, o která se starají v útulcích či organizacích.