🐶 Co dělat, když se zvíře přehřeje?

Vyčerpání z tepla může být velice nebezpečné a vést k vážným životu ohrožujícím stavům, jako je třeba úpal nebo zástava srdce. Proto je dobré dávat na zvířátko pozor a všímat si příznaků. Co a jak se dozvíte, pokud budete číst dál.

Jaké jsou příznaky přehřátí u psů? 🐶

U psů vídáme rychlé dýchání s otevřenou tlamou, které je v letních vedrech poměrně běžné. Zpozornět byste tedy měli už ve chvíli, kdy na vás pes méně reaguje, je letargický nebo nervózní či dokonce dezorientovaný. Pokud si nejste jistí, určitě je lepší vzít pejska na chladnější místo, než zbytečně čekat.

Položte ho tak, aby měl hlavu výš než zbytek těla a přiložte mu například chladný ručník za krk, do podpaží anebo na třísla. Pomůže i namočení tlapek studenou vodou. Nezapomeňte mu dát čerstvou chladnou vodu, ale nenuťte ho pít, jinak by vodu mohl vdechnout. Můžete mu alespoň namočit jazyk.

Pokud pít nechce, nesnažte se ho nakrmit kostkami ledu, takový prudký pokles teploty by mohl vést k šoku. To stejné platí i pro nárazové ochlazení celého těla. Neházejte tedy psa do vody, či ho celého nepolévejte ledovou vodou.

Pokud máte doma rektální teploměr, zkontrolujte teplotu psa a bude-li vyšší než 41 stupňů tak okamžitě vezměte pejska k veterináři!

Casper, Hadipet z.s.

Jaké jsou příznaky přehřátí u koček? 🐱

U koček sice ke zdravotním problémům z tepla dochází zřídka, ale také se to děje. Pokud si všimnete, že je vaše kočička až příliš letargická, má skelný pohled, špatně se jí dýchá, rychle jí buší srdíčko, ztrácí rovnováhu nebo chodí zvláštně, případně má zarudlé dásně nebo jazyk, zpozorněte.

Pakliže máte sebemenší podezření, je lepší hned volat veterináře než to podcenit. Mezitím přesuňte kočku na chladnější místo a přikládejte na krk, hruď a třísla chladivé ručníky a nabídněte jí i vodu. (studenou, ale ne ledovou!)

👩‍⚕️ Pokud je to potřeba, všechno z předchozích bodů lze dělat i přímo cestou na veterinu.👩‍⚕️          

Pampeliška, PetHeroes z.s.

Jak zvíře NEOCHLAZOVAT!

Jak už jsme v článku několikrát zmínili, první důležitá poučka zní: nikdy nechlaďte šokově, natož ledovou vodou! Neházejte zvíře do vody, nenechte ho tam samotné uřícené skočit, nestříkejte na něj proudem ledové vody. Vždy je potřeba ochlazovat postupně a spíše vlažnou vodou, jinak může dojít k teplotnímu šoku a ten může zvíře i zabít.

Na zvíře nikdy nedávejte mokrý ručník, můžete ho tím naopak ještě více zahřát a to i když je namočený do vody studené. Naopak je vhodné ho položit na zem a nechat pejska si na něj lehnout. K tomu slouží i třeba chladící podložky.

Na závěr ještě zmíníme, že určitě neuškodí prozkoumat, jak se zbavit parazitů, protože blech a klíšťat je právě v letním horkém období nejvíce a trápení s nimi rozhodně v dobrém snášení tepla nepomáhá. Existují například obojky, které parazity odrazují a přitom jsou voděodolné, takže s nimi pejsek může v klidu dovádět ve vodě.